No Image

Easter Festival Fixtures & Results 2016 – Day 3, Day 2 & Day 1

27 Mar, 2016 beet 74

St Stithians have come out on top in 2016 in terms of most competitive festival as far as the scores are concerned. Saint’s score difference of 13 edged out KES with 14 while Kearsney suffered from an unusually one-sided final day finishing with 18. As expected St John’s put together two very competitive match-days after their traditionally one-sided opening day.
Easter Festival Score Diff

TIME DATE SCHOOL SCHOOL EVENT
10:45 Mon.28Mar SACS 10 10 Selborne Kearsney ERF
12:00 Mon.28Mar Framesby 66 17 Noord-Kaap Kearsney ERF
13:15 Mon.28Mar Maritzburg College 8 47 EG Jansen Kearsney ERF
14:30 Mon.28Mar Glenwood 32 5 Dale Kearsney ERF
15:45 Mon.28Mar Kearsney 10 24 HTS Middelburg Kearsney ERF
08:30 Mon.28Mar St Benedict’s 22 30 Kingswood KES Festival
09:45 Mon.28Mar Marlow 11 16 Waterkloof KES Festival
11:00 Mon.28Mar Eldoraigne 29 18 Hudson Park KES Festival
12:15 Mon.28Mar Ben Vorster 54 12 St David’s KES Festival
13:30 Mon.28Mar KES 39 24 Northwood KES Festival
14:45 Mon.28Mar Jeppe 41 20 Queen’s KES Festival
09:00 Mon.28Mar St John’s (Harare) 7 27 Lions Inv XV St John’s RF
10:15 Mon.28Mar Parktown 17 27 Hilton St John’s RF
11:30 Mon.28Mar St John’s 33 7 Viadana (Ita) St John’s RF
13:30 Mon.28Mar Monument 15 30 Helpmekaar St John’s RF
14:45 Mon.28Mar HJS Paarl BH 17 11 Nelspruit St John’s RF
16:00 Mon.28Mar Paul Roos 17 24 Affies St John’s RF
09:45 Mon.28Mar DHS 31 17 St Andrew’s St Stithians Fest
11:00 Mon.28Mar Graeme 20 10 Pretoria BH St Stithians Fest
12:15 Mon.28Mar Wynberg 32 27 St Alban’s St Stithians Fest
13:30 Mon.28Mar St Stithians 46 21 Clifton St Stithians Fest
14:45 Mon.28Mar Michaelhouse 15 39 Grey HS St Stithians Fest
16:00 Mon.28Mar Bishops 20 20 Westville St Stithians Fest
No Image

School Rugby fixtures & results – 20-23 March 2016

20 Mar, 2016 beet 8
TIME DATE SCHOOL SCHOOL EVENT
Sun.20Mar Buccaneers RFC (Ire) 5 100 Rondebosch
08:45 Mon.21Mar Muir 25 8 Bredasdorp Oakdale R/F
08:45 Mon.21Mar Monumentpark 8 53 Pearson Oakdale R/F
09:55 Mon.21Mar Montagu 7 18 Augsburg Gim Oakdale R/F
09:55 Mon.21Mar Landboudal 21 13 Dirkie Uys Oakdale R/F
11:05 Mon.21Mar Overberg 26 5 Upington Oakdale R/F
11:05 Mon.21Mar Kirkwood 17 10 Labori Oakdale R/F
12:15 Mon.21Mar Centurion 19 13 Langenhoven Gim Oakdale R/F
14:00 Mon.21Mar Hermanus 10 42 Brandwag Oakdale R/F
14:00 Mon.21Mar Sentraal 19 22 Durbanville Oakdale R/F
15:10 Mon.21Mar Vredendal 7 34 Strand Oakdale R/F
15:10 Mon.21Mar Lichtenburg 11 10 Voortrekker (Beth) Oakdale R/F
16:20 Mon.21Mar Oosterlig 12 31 Brackenfell Oakdale R/F
16:20 Mon.21Mar Bellville 14 10 Potchefstroom Gim Oakdale R/F
18:00 Mon.21Mar Oakdale 17 3 Diamantveld Oakdale R/F
19:10 Mon.21Mar Welkom Gim 19 19 Windhoek Gim Oakdale R/F
09:00 Mon.21Mar Paulus Joubert 26 53 Shawnigan Lake (Canada) TSRF
09:00 Mon.21Mar Parow 8 10 Lutzville TSRF
09:00 Mon.21Mar Sutherland 10 10 Humansdorp Sec TSRF
10:15 Mon.21Mar Weston 12 7 HTS Bellville TSRF
10:15 Mon.21Mar Robertson 12 7 Otto du Plessis TSRF
10:15 Mon.21Mar Porterville 26 13 Cillié TSRF
11:30 Mon.21Mar Hugenote 15 16 Nico Malan TSRF
11:30 Mon.21Mar Vredenburg 10 16 Victoria Park TSRF
11:30 Mon.21Mar Jan Kriel 0 66 Klein Nederburg TSRF
12:45 Mon.21Mar Tygerberg 24 36 Ligbron TSRF
12:45 Mon.21Mar Hopefield 15 12 Jeugland TSRF
12:45 Mon.21Mar York 13 15 Montana TSRF
14:00 Mon.21Mar Swartland 10 22 Oudtshoorn TSRF
14:00 Mon.21Mar Langenhoven High 7 31 Piet Retief TSRF
14:00 Mon.21Mar Groendal 15 17 Aliwal North TSRF
15:15 Mon.21Mar Worcester Gym 10 50 Pietersburg TSRF
15:15 Mon.21Mar Schoonspruit 3 29 De Kuilen TSRF
15:15 Mon.21Mar Emil Weder 10 16 Alexander Road TSRF
08:30 Mon.21Mar Paarl Gim Daisies Framesby 2nd Union High Festival
09:00 Mon.21Mar Camps Bay Andrew Rabie Union High Festival
09:40 Mon.21Mar Grey College Cherries 71 22 Charlie Hofmeyr Union High Festival
10:10 Mon.21Mar Spandau Grey Unicorns Union High Festival
10:50 Mon.21Mar Grey College 99 7 Stirling Union High Festival
12:00 Mon.21Mar Gill Cambridge Union High Festival
13:10 Mon.21Mar Port Alfred Winterberg Union High Festival
14:20 Mon.21Mar Volkskool Graaff-Reinet Westering Union High Festival
15:30 Mon.21Mar Union Milnerton Union High Festival
Mon.21Mar Grens 32 12 Brandwag (Benoni)
14:30 Tue.22Mar Kempton Park 14 47 Stellenberg Noord-Suid
16:00 Tue.22Mar Menlopark 10 50 Boland Landbou Noord-Suid
17:30 Tue.22Mar Waterkloof 3 10 Outeniqua Noord-Suid
19:00 Tue.22Mar Garsfontein 15 13 Paarl Gim Noord-Suid
08:00 Wed.23Mar Brackenfell 3 0 Voortrekker (EFS) Oakdale R/F
09:10 Wed.23Mar Lichtenburg 24 33 Welkom Gym Oakdale R/F
10:20 Wed.23Mar Overberg 25 10 Muir Oakdale R/F
11:30 Wed.23Mar Diamantveld 35 27 Windhoek Gym Oakdale R/F
12:40 Wed.23Mar Oakdale 31 6 Die Brandwag (EP) Oakdale R/F
08:00 Wed.23Mar Durbanville 23 15 Pearson Oakdale R/F
09:10 Wed.23Mar Langenhoven Gym 6 3 Upington Oakdale R/F
10:20 Wed.23Mar Bellville 12 21 Augsburg Gym Oakdale R/F
11:30 Wed.23Mar Strand 20 14 Potchefstroom Gym Oakdale R/F
08:00 Wed.23Mar Hermanus 12 5 Centurion Oakdale R/F
09:10 Wed.23Mar Oosterlig 15 14 Sentraal (FS) Oakdale R/F
10:20 Wed.23Mar Bredasdorp 17 10 Landboudal Oakdale R/F
08:00 Wed.23Mar Labori 3 12 Dirkie Uys Oakdale R/F
09:10 Wed.23Mar Monument Park 5 7 Kirkwood Oakdale R/F
10:20 Wed.23Mar Montagu 19 15 Vredendal Oakdale R/F
08:30 Wed.23Mar Aliwal North 10 3 Cillié TSRF
09:45 Wed.23Mar Pietersburg 34 10 Nico Malan TSRF
11:00 Wed.23Mar Swartland 11 15 Ligbron TSRF
12:15 Wed.23Mar Porterville 10 19 Klein Nederburg TSRF
13:30 Wed.23Mar Worcester Gim 11 12 Oudtshoorn TSRF
14:45 Wed.23Mar Tygerberg 54 22 Shawnigan Lake (Can) TSRF
08:30 Wed.23Mar Piet Retief 19 8 Otto du Plessis TSRF
09:45 Wed.23Mar Lutzville 19 6 Alexander Road TSRF
11:00 Wed.23Mar Groendal 19 14 Langenhoven High TSRF
12:15 Wed.23Mar Sutherland 31 10 Weston TSRF
13:30 Wed.23Mar HTS Bellville 12 0 Schoonspruit TSRF
14:45 Wed.23Mar De Kuilen 17 3 Hopefield TSRF
08:30 Wed.23Mar Jeugland 8 7 Humansdorp Sec TSRF
09:45 Wed.23Mar Jan Kriel 3 29 Victoria Park TSRF
11:00 Wed.23Mar Vredenburg 0 15 Paulus Joubert TSRF
12:15 Wed.23Mar Parow 12 14 York TSRF
12:15 Wed.23Mar Munster Development 17 31 Rondebosch
No Image

Kearsney beats DHS 26-22 : match report

17 Mar, 2016 beet 2

In a match characterized but not limited to stand out kicking out of hand and from the tee, Kearsney rained on DHS’s 150th Celebration Rugby Day parade by hanging on to beat the hosts 26-22 in a highly entertaining match that proved to be a fitting advert for the festive occasion.…

No Image

School Rugby fixtures & results – week ending 19 March 2016

17 Mar, 2016 beet 20
TIME DATE SCHOOL SCHOOL EVENT
Wed.16Mar St Alban’s 41 5 Sutherland
Wed.16Mar St Benedict’s 17 24 Jeppe Abandoned at h/t
Wed.16Mar KES X X St Stithians Cancelled
Wed.16Mar Noordheuwel 33 8 Jeugland Pukke Prestige
Wed.16Mar Driehoek 15 32 Zwartkop Pukke Prestige
Wed.16Mar Eldoraigne 19 5 Centurion Tuks Reeks
Wed.16Mar Sutton RFC 8 33 Rondebosch Overseas Tour
17:00 Thu.17Mar DHS 22 26 Kearsney DHS 150th
11:00 Thu.17Mar Kloof 10 15 George Campbell DHS 150th – 20min/half,no kicks
12:00 Thu.17Mar Clifton 5 15 Voortrekker (Pmb) DHS 150th – 20min/half,no kicks
13:00 Thu.17Mar Port Natal 5 25 St Charles DHS 150th – 20min/half,no kicks
14:00 Thu.17Mar Hilton 10 5 Northwood DHS 150th – 20min/half,no kicks
15:00 Thu.17Mar Glenwood 25 5 Michaelhouse DHS 150th – 20min/half,no kicks
16:00 Thu.17Mar Maritzburg College 10 10 Westville DHS 150th – 20min/half,no kicks
Fri.18Mar Kingswood X X Grey HS Trial Match
Fri.18Mar Florida 10 22 Nelspruit Tuks Reeks
13:00 Sat.19Mar Kempton Park 10 69 Boland Landbou Noord-Suid
14:30 Sat.19Mar Waterkloof 10 35 Paarl Gim Noord-Suid
16:00 Sat.19Mar Garsfontein 35 24 Outeniqua Noord-Suid
17:30 Sat.19Mar Menlopark 16 25 Stellenberg Noord-Suid
08:45 Sat.19Mar Durbanville 18 0 Landboudal Oakdale Rugby Festival
08:45 Sat.19Mar Vredendal 27 7 Labori Oakdale Rugby Festival
09:55 Sat.19Mar Kirkwood 5 20 Montagu Oakdale Rugby Festival
09:55 Sat.19Mar Brackenfell 24 17 Lichtenburg Oakdale Rugby Festival
11:05 Sat.19Mar Centurion 5 17 Strand Oakdale Rugby Festival
11:05 Sat.19Mar Augsburg 10 10 Bredasdorp Oakdale Rugby Festival
12:15 Sat.19Mar Windhoek Gim Voortrekker (Beth) Oakdale Rugby Festival
14:00 Sat.19Mar Oosterlig 22 12 Pearson Oakdale Rugby Festival
14:00 Sat.19Mar Dirkie Uys 16 25 Muir Oakdale Rugby Festival
15:10 Sat.19Mar Langenhoven Gim 3 16 Bellville Oakdale Rugby Festival
15:10 Sat.19Mar Dirkie Uys Overberg Oakdale Rugby Festival
16:20 Sat.19Mar Welkom Gim Brandwag Oakdale Rugby Festival
16:20 Sat.19Mar Hermanus 29 6 Upington Oakdale Rugby Festival
18:00 Sat.19Mar Diamantveld 38 12 Potch Gim Oakdale Rugby Festival
19:10 Sat.19Mar Oakdale 46 0 Sentraal Oakdale Rugby Festival
10:10 Sat.19Mar Duineveld Bergsig SCST
12:30 Sat.19Mar Wonderboom Witteberg SCST
13:40 Sat.19Mar St Charles DF Malan SCST
08:30 Sat.19Mar De Kuilen 27 7 Shawnigan Lake TSRF
08:30 Sat.19Mar York 10 32 Sutherland TSRF
08:30 Sat.19Mar Groendal 21 3 Jan Kriel TSRF
09:45 Sat.19Mar Nico Malan 7 7 Ligbron TSRF
09:45 Sat.19Mar Oudtshoorn 24 15 Klein Nederburg TSRF
09:45 Sat.19Mar Hopefield 33 14 Cillié TSRF
11:00 Sat.19Mar Worcester Gim 55 0 Jeugland TSRF
11:00 Sat.19Mar Paulus Joubert 5 13 Langenhoven HS TSRF
11:00 Sat.19Mar Porterville 22 7 Victoria Park TSRF
12:45 Sat.19Mar Hugenote 35 7 Piet Retief TSRF
12:45 Sat.19Mar HTS Bellville 13 24 Humansdorp TSRF
12:45 Sat.19Mar Robertson 21 15 Alexander Road TSRF
14:00 Sat.19Mar Montana (WC) 12 13 Weston TSRF
14:00 Sat.19Mar Swartland 45 10 Aliwal North TSRF
14:00 Sat.19Mar Lutzville 15 14 Emil Weder TSRF
15:15 Sat.19Mar Tygerberg 19 26 Pietersburg TSRF
15:15 Sat.19Mar Schoonspruit 14 15 Otto du Plessis TSRF
15:15 Sat.19Mar Vredenburg 17 12 Parow TSRF
10:10 Sat.19Mar Framesby 2nd Grey College Cherries Union High Festival
11:20 Sat.19Mar Gill 12 10 Stirling Union High Festival
11:20 Sat.19Mar Milnerton Westering Union High Festival
12:30 Sat.19Mar Volkskool Graaff-Reinet 10 45 Charlie Hofmeyr Union High Festival
13:40 Sat.19Mar Grens 13 3 Grey Unicorns Union High Festival
14:50 Sat.19Mar Union 34 24 Cambridge Union High Festival
16:00 Sat.19Mar Framesby 6 57 Grey College Union High Festival
Sat.19Mar St John’s 25 31 Parktown
Sat.19Mar St Alban’s 40 8 St David’s
Sat.19Mar Monument 43 7 Louis Botha
Sat.19Mar Bishops 27 17 St Andrew’s
No Image

TSRF 2016

15 Mar, 2016 beet 0

36 Schools are lined up to play in 9th Tony Stoops Rugby Festival 2016. It takes place at Tygerberg High School on  Saturday 19 March, Monday 21 March and Wednesday 23 March 2016. …

No Image

DHS 150th Rugby Celebration Day – results and match reports

13 Mar, 2016 beet 317

RULES: 25 min per half – rolling subs – 22 players per squad – running rugby – no kicking at posts/conversions – only allowed to kick inside own 22m (free kick against offending team). The main game will see DHS play Kearsney in a full 70-minute match.

TIME DATE SCHOOL SCHOOL EVENT
11h00 Thu.17Mar Kloof 10 15 George Campbell DHS 150th
12h00 Thu.17Mar Clifton 5 15 Voortrekker (Pmb) DHS 150th
13h00 Thu.17Mar Port Natal 5 25 St Charles DHS 150th
14h00 Thu.17Mar Hilton 10 5 Northwood DHS 150th
15h00 Thu.17Mar Glenwood 25 5 Michaelhouse DHS 150th
16h00 Thu.17Mar Maritzburg College 10 10 Westville DHS 150th
17h00 Thu.17Mar DHS 22 26 Kearsney DHS 150th