Free State – Griquas 2019 school rugby fixture list

# DATE OPPONENT VENUE / EVENT
AHS KROONSTAD
1 Sat.02Mar Fichardtpark 12 36 Lost Fichardtpark S/D
2 Sat.09Mar HTS Welkom 38 14 Won Goudveld S/D
3 Sat.06Apr Hentie Cilliers 21 18 Won Away
4 Sat.13Apr Goudveld 10 53 Lost Home
5 Sat.11May Voortrekker (Beth) 25 50 Lost Away
6 Sat.18May Witteberg 26 17 Won Home
DIAMANTVELD
1 Mon.25Feb Louis Botha 23 22 Won Away
2 Sat.02Mar Goudveld 12 21 Lost Fichardtpark S/D
3 Tue.05Mar EG Jansen <10> <35> UnOff Bulls Prestige R/D – Loftus
4 Sat.09Mar Affies 25 52 Lost Home
5 Sat.16Mar Zwartkop 66 17 Won Oakdale Festival
6 Mon.18Mar Brandwag 13 12 Won Oakdale Festival
7 Wed.20Mar Oakdale 17 29 Lost Oakdale Festival
8 Mon.01Apr Jim Fouche 43 23 Won Home-Wesgrow SSR
9 Sat.27Apr Upington 54 3 Won Away
10 Wed.01May Stellenberg 19 22 Lost Wildeklawer
11 Sat.04May Waterkloof 5 38 Lost Wildeklawer
12 Sat.11May Noord-Kaap 32 14 Won Away
13 Fri.17May Voortrekker (Beth) 53 36 Won Home
14 Sat.13Jul TBA Wesgrow SSR semi
15 Sat.20Jul TBA Wesgrow SSR final
16 Sat.27Jul Duineveld Home
17 Sat.17Aug TBA Kovsie Liga Semi
18 Sat.24Aug TBA Kovsie Liga Final
FICHARDTPARK
1 Sat.02Mar AHS Kroonstad 36 12 Won Fichardtpark S/D
2 Sat.09Mar Noord-Kaap 15 10 Won Goudveld S/D
3 Fri.15Mar Hentie Cilliers 14 19 Lost Home
4 Mon.18Mar Hans Moore 20 7 Won Home
5 Sat.13Apr Sentraal 6 15 Lost Away-Wesgrow SSR
6 Thu.18Apr Witteberg 24 31 Lost Home-Wesgrow SSR
7 Sat.27Apr Jim Fouche 13 26 Lost Home
8 Sat.04May Louis Botha Home
9 Sat.11May Landboudal 33 41 Lost Away
10 Sat.13Jul TBA Wesgrow SSR semi
11 Sat.20Jul TBA Wesgrow SSR final
12 Sat.27Jul TBA Bloem City Liga semi
13 Sat.03Aug TBA Bloem City Liga final
GOUDVELD
1 Sat.02Mar Diamantveld 21 12 Won Fichardtpark S/D
2 Tue.05Mar Monument <0> <65> UnOff Bulls Prestige R/D – Loftus
3 Sat.09Mar Vereeniging Gim 43 5 Won Goudveld S/D
4 Tue.19Mar Piet Potgieter 20 5 Won Glenwood Fest
5 Thu.21Mar Pionier 12 15 Lost Glenwood Fest
6 Sat.23Mar Ben Viljoen 50 14 Won Glenwood Fest
7 Sat.06Apr Voortrekker (Beth) 38 39 Lost Away-Wesgrow SSR
8 Sat.13Apr AHS Kroonstad 53 10 Won Away
9 Sat.27Apr Witteberg 19 26 Lost Home
10 Sat.04May Hentie Cilliers 64 0 Won Home
11 Sat.18May Jim Fouche Home-Wesgrow SSR
12 Sat.13Jul Welkom Gim Home
GREY COLLEGE
1 Sat.02Mar Duineveld 60 21 Won Duineveld S/D
2 Sat.09Mar Welkom Gim 29 0 Won P Swanepoel S/D
3 Sat.16Mar Menlopark 59 28 Won Noord-Suid
4 Tue.19Mar Garsfontein 53 30 Won Noord-Suid
5 Wed.27Mar Christchurch BHS 73 26 Won World Schools Fest
6 Sat.30Mar Southlands BHS 54 0 Won World Schools Fest
7 Sat.06Apr HTS Middelburg 81 8 Won Home
8 Sat.13Apr Selborne 17 8 Won Away
9 Thu.02May Outeniqua 64 7 Won Wildeklawer
10 Sat.04May Paarl Gim 47 33 Won Wildeklawer
11 Sat.11May HJS Paarl BH 43 24 Won Home
12 Sat.18May Affies 50 28 Won Home
13 Sat.13Jul Waterkloof Away
14 Sat.20Jul Grey HS Home
15 Sat.27Jul Glenwood Home
16 Sat.03Aug Oakdale Away
17 Sat.17Aug Paul Roos Away
HENTIE CILLIERS
1 Sat.09Mar Grey College Cherries 7 56 Lost P Swanepoel S/D
2 Fri.15Mar Fichardtpark 19 14 Won Away
3 Sat.06Apr AHS Kroonstad 18 21 Lost Home
4 Sat.13Apr Witteberg 17 52 Lost Home
5 Thu.18Apr KES XV 15 36 Lost KES Festival
6 Sat.20Apr Northwood 0 66 Lost KES Festival
7 Mon.22Apr Ben Vorster X X Canc. KES Festival
8 Sat.27Apr Voortrekker (Beth) 5 50 Lost Away
9 Sat.04May Goudveld 0 64 Lost Away
10 Sat.11May Welkom Gim 15 52 Lost Away
JIM FOUCHE
1 Sat.23Feb Riebeeckstad 41 7 Won Home
2 Sat.02Mar Potch Volkskool 24 7 Won Fichardtpark S/D
3 Sat.09Mar Voortrekker (Beth) 24 58 Lost Home-Wesgrow SSR
4 Mon.18Mar Pretoria Noord 19 10 Won USN R/W
5 Wed.20Mar Rustenburg USN R/W
6 Mon.01Apr Diamantveld 23 43 Lost Away-Wesgrow SSR
7 Sat.06Apr Louis Botha 29 29 Drew Home
8 Sat.13Apr Landboudal 33 26 Won Away
9 Sat.27Apr Fichardtpark 26 13 Won Away
10 Sat.11May Sentraal 22 49 Lost Home
11 Sat.18May Goudveld Away-Wesgrow SSR
12 Sat.13Jul TBA Wesgrow SSR semi
13 Sat.20Jul TBA Wesgrow SSR final
14 Sat.27Jul TBA Bloem City Liga semi
15 Sat.03Aug TBA Bloem City Liga final
16 Sat.10Aug TBA Kovsie Semi-final
17 Sat.17Aug TBA Kovsie Liga Semi
18 Sat.24Aug TBA Kovsie Liga Final
LOUIS BOTHA
1 Mon.25Feb Diamantveld 22 23 Lost Home
2 Sat.02Mar Noord-Kaap 14 36 Lost Fichardtpark S/D
3 Sat.09Mar Hangklip 33 7 Won P Swanepoel S/D
4 Tue.19Mar Centurion 20 13 Won Glenwood Fest
5 Thu.21Mar Montana 5 31 Lost Glenwood Fest
6 Sat.23Mar Sutherland 50 28 Won Glenwood Fest
7 Sat.06Apr Jim Fouche 29 29 Drew Away
8 Thu.18Apr Sentraal 17 33 Lost Home-Vrystaat Liga
9 Sat.04May Fichardtpark Away
NOORD-KAAP
1 Sat.02Mar Louis Botha 36 14 Won Fichardtpark S/D
2 Sat.09Mar Fichardtpark 10 15 Lost Goudveld S/D
3 Sat.23Mar Maritzburg College 34 24 Won Home
4 Thu.18Apr Selborne 10 29 Lost Kearsney ERF
5 Sat.20Apr HTS Middelburg 27 21 Won Kearsney ERF
6 Mon.22Apr EG Jansen 24 21 Won Kearsney ERF
7 Sat.27Apr Sentraal 27 26 Won Away-Wesgrow SSR
8 Thu.02May Helpmekaar 34 33 Won Wildeklawer
9 Sat.04May Outeniqua 7 50 Lost Wildeklawer
10 Sat.11May Diamantveld 14 32 Lost Home
11 Sat.18May Duineveld 26 33 Lost Away
12 Sat.13Jul TBA Wesgrow SSR semi
13 Sat.20Jul TBA Wesgrow SSR final
14 Sat.27Jul Upington Away
15 Sat.03Aug Drostdy Home
16 Sat.17Aug TBA Kovsie Liga Semi
17 Sat.24Aug TBA Kovsie Liga Final
18 Noord-Kaap
SENTRAAL
1 Sat.02Mar Welkom Gim 8 43 Lost Fichardtpark S/D
2 Tue.05Mar Ben Viljoen <30> <5> UnOff Bulls Prestige R/D – Loftus
3 Sat.09Mar Affies 3rds 15 8 Won Home
4 Mon.18Mar Potch Volkskool 22 12 Won SCST
5 Wed.20Mar Pietersburg 7 24 Lost SCST
6 Fri.22Mar Wagpos 26 6 Won SCST
7 Sat.13Apr Fichardtpark 15 6 Won Home-Wesgrow SSR
8 Thu.18Apr Louis Botha 33 17 Won Away-Vrystaat Liga
9 Sat.27Apr Noord-Kaap 26 27 Lost Home-Wesgrow SSR
10 Tue.07May Witteberg 57 17 Won Home-Wesgrow SSR
11 Sat.11May Jim Fouche 49 22 Won Away
12 Sat.18May Landboudal 57 18 Won Home-Vrystaat Liga
13 Sat.13Jul TBA SS Reeks Semifinal
14 Sat.20Jul TBA SS Reeks Final
15 Sat.27Jul TBA Vrystaat Liga Semifinal
16 Sat.03Aug TBA Vrystaat Liga Final
17 Sat.17Aug TBA Kovsie Liga Semi
18 Sat.24Aug TBA Kovsie Liga Final
19 Sentraal
UPINGTON
1 Sat.02Mar Grey Cherries 5 60 Lost Duineveld S/D
2 Sat.16Mar Dinamika 19 31 Lost Oakdale Festival
3 Mon.18Mar Jeugland 12 40 Lost Oakdale Festival
4 Wed.20Mar Grens 17 34 Lost Oakdale Festival
5 Sat.27Apr Diamantveld 3 54 Lost Home
6 Sat.27Jul Noord-Kaap Home
VOORTREKKER (BETH)
1 Sat.02Mar Helpmekaar 15 38 Lost Home
2 Tue.05Mar Menlopark <5> <30> UnOff Bulls Prestige R/D – Loftus
3 Sat.09Mar Jim Fouche 58 24 Won Away-Wesgrow SSR
4 Sat.16Mar Brandwag 24 53 Lost Oakdale Festival
5 Wed.20Mar Zwartkop 40 22 Won Oakdale Festival
6 Sat.06Apr Goudveld 39 38 Won Home-Wesgrow SSR
7 Sat.13Apr Welkom Gim 20 93 Lost Away
8 Sat.27Apr Hentie Cilliers 50 5 Won Home
9 Sat.04May Witteberg 24 16 Won Away
10 Sat.11May AHS Kroonstad 50 25 Won Home
11 Fri.17May Diamantveld 36 53 Lost Away
WELKOM GIM
1 Sat.16Feb Sarel Cilliers 31 0 Won Sarel Cilliers R/D
2 Sat.02Mar Sentraal 43 8 Won Fichardtpark S/D
3 Tue.05Mar Oos-Moot <20> <15> UnOff Bulls Prestige R/D – Loftus
4 Sat.09Mar Grey College 0 29 Lost P Swanepoel S/D
5 Sat.30Mar Transvalia 44 22 Won Away
6 Sat.06Apr Witteberg 50 0 Won Away
7 Sat.13Apr Voortrekker (Beth) 93 20 Won Home
8 Thu.18Apr Framesby 25 25 Drew Kearsney ERF
9 Sat.20Apr Drostdy 32 16 Won Kearsney ERF
10 Mon.22Apr Kearsney 21 8 Won Kearsney ERF
11 Thu.02May Waterkloof 20 39 Lost Wildeklawer
12 Sat.04May Stellenberg 26 43 Lost Wildeklawer
13 Sat.11May Hentie Cilliers 52 15 Won Home
14 Sat.13Jul Goudveld Away
WITTEBERG
1 Sat.02Mar Ermelo 14 27 Lost Home
2 Tue.05Mar Curro Heuwelkruin <30> <10> UnOff Bulls Prestige R/D – Loftus
3 Sat.09Mar Ellisras 63 12 Won Home
4 Tue.26Mar HTS Middelburg 2nd XV 28 14 Won Hansie Week
5 Thu.28Mar Oos-Moot 7 17 Lost Hansie Week
6 Sat.30Mar Lydenburg 40 24 Won Hansie Week
7 Sat.06Apr Welkom Gim 0 50 Lost Home
8 Sat.13Apr Hentie Cilliers 52 17 Won Away
9 Thu.18Apr Fichardtpark 31 24 Won Away-Wesgrow SSR
10 Sat.27Apr Goudveld 26 19 Won Away
11 Sat.04May Voortrekker (Beth) 16 24 Lost Home
12 Tue.07May Sentraal 17 57 Lost Away-Wesgrow SSR
13 Sat.18May AHS Kroonstad 17 26 Lost Away
14 Sat.13Jul TBA Wesgrow SSR semi
15 Sat.20Jul TBA Wesgrow SSR final
16 Sat.17Aug TBA Kovsie Liga Semi
17 Sat.24Aug TBA Kovsie Liga Final

1 Comment

  1. I just saw the athletics results from Bloem.
    Well done to Fichardtpark who won both the boys and girls sections
    In the boys section
    1.Fichardtpark 362
    2. Sentraal 302
    3. Grey College and Jim Fouche 261

    Girls
    1. Fichardtpark 343
    2. Jim Fouche 318
    3. Sentraal 302

    There were some sprinters tearing it up as well
    in the u19s a sprinter from HTS Louis Botha clocked 20.95s for the 200m while a Grey Bloem u16 sprinter ran 10.97s for the 100m and 21.37s for the 200m

    ReplyReply

Leave a Reply