No Picture

Which school’s 1st XV has the hardest April 2017 fixture list?

23 February, 2017 beet 69

BoishaaiPa suggested this a few months back:  a look at the various April (and 01 May) 2017 schoolboy rugby fixtures with the aim of determining which school has the hardest fixture list during this jam-packed period. So the million dollar question being asked is: “who got the X2 Magic Mountain ride?” and just for the fun the billion Zim dollar question: “who’s got the easiest ride?”

No Picture

Fichardtpark Sportsdag 2017

23 February, 2017 beet 0
SLOT DATE SCHOOL SCHOOL
1 Sat.04Mar Sand du Plessis Aliwal North
2 Sat.04Mar Hendrik Potgieter De Aar
3 Sat.04Mar Hentie Cilliers Landboudal
4 Sat.04Mar AHS Kroonstad Duineveld
5 Sat.04Mar Marlow Upington
6 Sat.04Mar Welkom Gim Jim Fouche
7 Sat.04Mar Louis Botha Noord-Kaap
8 Sat.04Mar Fichardtpark Wesvalia
No Picture

Wynberg Winter Festival 2017

22 February, 2017 beet 24

Finalised 1st XV rugby fixtures:

SLOT DATE SCHOOL SCHOOL
A1 Sat.29Apr Upington DF Malan
A2 Sat.29Apr Bellville Parel Vallei
A3 Sat.29Apr Durbanville Lydenburg
A4 Sat.29Apr Hugenote SACS
A5 Sat.29Apr Bishops KES
A6 Sat.29Apr Rondebosch Tygerberg
A7 Sat.29Apr Wynberg Windhoek HS
A2 Mon.01May Parel Vallei Upington
A3 Mon.01May Wynberg Lydenburg
A4 Mon.01May Windhoek HS Durbanville
A5 Mon.01May Bellville KES
A6 Mon.01May DF Malan Swartland
A7 Mon.01May Rondebosch Hugenote
C8 Mon.01May Tygerberg Langa Development
No Picture

Noord-Suid Rugbytoernooi 2017 – fixtures

21 February, 2017 beet 1

Big ups to SSL for coming on board to livestream the Noord-Suid!!!

The line-up for the (take a big breath now) Barloworld Toyota Menlyn Noord Suid Toernooi vie Hoërskole 2017 on Saturday 01 April & Tuesday 04 April at Waterkloof in Pretoria, has been made available.

Date 1st XV TIME 2nd XV TIME
Sat.01Apr17 12h30 EG Jansen Boland Landbou 08h55
Sat.01Apr17 14h00 Garsfontein Paarl Gim 10h05
Sat.01Apr17 15h30 Menlopark Outeniqua 07h45
Sat.01Apr17 17h00 Waterkloof Stellenberg 11h15
Tue.04Apr17 11h30 Menlopark Stellenberg 08h00
Tue.04Apr17 13h00 EG Jansen Paarl Gim 09h10
Tue.04Apr17 14h30 Garsfontein Boland Landbou 08h00
Tue.04Apr17 16h00 Waterkloof Outeniqua 10h20
No Picture

Voortrekker (Vories) Night Series 2017

20 February, 2017 beet 19
TIME DATE SCHOOL SCHOOL
14:00 03-Mar Carter Linpark
14:55 03-Mar Vories u16 DHS u16
15:50 03-Mar DHS 2 Westville 2
16:45 03-Mar Vories 2 Howick 1
17:40 03-Mar Maritzburg College u16 Westville u16
18:35 03-Mar DHS 1 Westville 1
19:30 03-Mar Vories 1 Maritzburg College
14:00 10-Mar Carter 1 Treverton 1
14:55 10-Mar Vories 3 Linpark 1
15:50 10-Mar Vories u16 Westville u16
16:45 10-Mar Sarel Cilliers 2 Westville 2
17:40 10-Mar Vories 2 Weston 1
18:35 10-Mar Maritzburg College u16 Sarel Cilliers u16
19:30 10-Mar Maritzburg College 1 Sarel Cilliers 1
20:25 10-Mar Pom – Pom’s
20:35 10-Mar Vories 1 Westville 1
No Picture

KES Easter Rugby Festival 2017 – fixtures

20 February, 2017 beet 55
SLOT DATE SCHOOL SCHOOL
1 Thu.13Apr Northwood Noordheuwel
2 Thu.13Apr Ben Vorster Kingswood
3 Thu.13Apr Eldoraigne Hudson Park
5 Thu.13Apr Marlow Waterkloof
5 Thu.13Apr KES Wynberg
6 Thu.13Apr Jeppe Rondebosch
1 Sat.15Apr Marlow Wynberg
2 Sat.15Apr Hudson Park Northwood
3 Sat.15Apr Kingswood Noordheuwel
4 Sat.15Apr Ben Vorster Waterkloof
5 Sat.15Apr Jeppe Eldoraigne
6 Sat.15Apr KES Rondebosch
1 Mon.17Apr Noordheuwel Ben Vorster
2 Mon.17Apr Eldoraigne Marlow
3 Mon.17Apr Hudson Park Waterkloof
4 Mon.17Apr Jeppe Wynberg
5 Mon.17Apr KES Kingswood
No Picture

Oakdale Rugby Week 2017 – Day 1 fixtures

19 February, 2017 beet 0

Matchday 2 & 3 fixtures are determined after the conclusion of the preceding matchday.

# FIELD DATE SCHOOL SCHOOL
1 De Eike-Veld Sat.01Apr Upington Strand
2 De Eike-Veld Sat.01Apr Oosterlig Durbanville
3 De Eike-Veld Sat.01Apr Augsburg Driehoek
4 De Eike-Veld Sat.01Apr Hugenote Voortrekker (Beth)
5 De Eike-Veld Sat.01Apr Windhoek Gim Brandwag
6 De Eike-Veld Sat.01Apr Potch Gim Bellville
7 De Eike-Veld Sat.01Apr Welkom Gim Lichtenburg
8 De Eike-Veld Sat.01Apr Diamantveld Rustenburg
9 De Eike-Veld Sat.01Apr Oakdale Kempton Park
10 Populierbos-Veld Sat.01Apr Vredendal Overberg
11 Populierbos-Veld Sat.01Apr Kirkwood Dirkie Uys
12 Populierbos-Veld Sat.01Apr Langenhoven Gim Landboudal
13 Populierbos-Veld Sat.01Apr Monument Park Montagu
14 Populierbos-Veld Sat.01Apr Montana (Bol) Bredasdorp
15 Populierbos-Veld Sat.01Apr Hermanus Sentraal

 …

No Picture

Another DHS Rugby Day in 2017

18 February, 2017 beet 8

Event Name: Trevor Bennison Rugby Day
Date: Wednesday 22 March 2017

TIME SCHOOL SCHOOL
2pm George Campbell Kloof
3pm Hilton Clifton
4pm Glenwood Voortrekker
5pm DHS Port Natal
No Picture

SARU u18 Elite Player Development (EPD) Camp 2017

16 February, 2017 beet 121

SARU is conducting an under-18 training camp at Hugenote High School in Wellington from 17-21 March 2017. Players from around the country have been invited to attend.

Here are some BUT not all of the players on the list:…

No Picture

St John’s Easter Rugby Festival 2017 – fixtures

12 February, 2017 beet 123

Live Streaming will be available

SLOT DATE SCHOOL SCHOOL
1 Thu.13Apr Helpmekaar St John’s (Harare)
2 Thu.13Apr HJS Paarl BH Eye of the Tiger
3 Thu.13Apr Parktown NSW Combined Sch
4 Thu.13Apr Affies Hilton
5 Thu.13Apr Paul Roos Nelspruit
6 Thu.13Apr St John’s Florida
1 Sat.15Apr Nelspruit Eye of the Tiger
2 Sat.15Apr St John’s (Harare) Parktown
3 Sat.15Apr Affies Florida
4 Sat.15Apr St John’s Hilton
5 Sat.15Apr NSW Combined Sch HJS Paarl BH
6 Sat.15Apr Paul Roos Helpmekaar
1 Mon.17Apr St John’s (Harare) Hilton
2 Mon.17Apr NSW Combined Sch Florida
3 Mon.17Apr Parktown Paul Roos
4 Mon.17Apr St John’s Eye of the Tiger
5 Mon.17Apr Nelspruit Helpmekaar
6 Mon.17Apr HJS Paarl BH Affies
No Picture

Blue Bulls Prestige Schools Evening 2017 – provisional fixtures

12 February, 2017 beet 29

The evening will take place on 7 March 2017 at Loftus Versfeld Stadium.

# TIME SCHOOL REGION SCHOOL REGION
1 13:00 Oos-Moot Bulls vs Pretoria BH Bulls
1 14:00 Pretoria Tech Bulls vs Curro Heuwelkruin Limpopo Bulls
2 15:00 Ben Vorster Limpopo Bulls vs St. Alban’s Bulls
3 16:00 Kempton Park Valke vs Goudveld Griffons
4 17:00 Zwartkop Bulls vs Potch Gim Leopards
5 18:00 Menlopark Bulls vs Jeppe Golden Lions
6 19:00 EG Jansen Valke vs Voortrekker Bethlehem Griffons
7 20:00 Monument Golden Lions vs Welkom Gim Griffons
8 21:00 Garsfontein Bulls vs Diamantveld Griquas
No Picture

SA u18 Sevens squad for 2017 Windhoek tournament

10 February, 2017 beet 0

On 26 February, 12 under-18 players from the squad below will be picked to take part in a 6-team tournament held on the new Windhoek Gymnasium artificial field on 03-04 March 2017. Other teams participating are an SA All-Stars, Botswana, Zambia, Germany and hosts Namibia.…