u16 Fixtures and Results 2024 (assistance always welcomed)

Help! Anyone who can assist to correct or add to any of the schools’ fixtures listed below, would be welcomed.

 

 

Sat.09Mar Framesby 40 00 Brackenfell Kwagga Sportdag
Sat.09Mar Outeniqua 00 06 Wynberg Kwagga Sportdag
Sat.09Mar Parel Vallei 21 22 Hermanus Kwagga Sportdag
Sat.09Mar Oakdale 15 17 Noordheuwel Kwagga Sportdag
Thu.14Mar Framesby 00 00 Stirling Graeme Festival
Fri.15Mar Queen’s 13 06 Brandwag (EP) Graeme Festival
Fri.15Mar St Andrew’s 33 41 Nico Malan Graeme Festival
Fri.15Mar Marlow 47 31 Kingswood Graeme Festival
Fri.15Mar Pearson 17 12 Port Rex Graeme Festival
Fri.15Mar Brandwag (EP) 52 07 Cambridge Graeme Festival
Fri.15Mar Stirling 22 19 Muir Graeme Festival
Fri.15Mar Graeme 19 00 Selborne Graeme Festival
Fri.15Mar SACS 19 29 Durbanville Wynberg Festival
Sat.16Mar Rondebosch 17 18 Oakdale Wynberg Festival
Sat.16Mar Framesby 13 10 Queen’s Graeme Festival
Sat.16Mar Nico Malan 20 14 Dale Graeme Festival
Sat.16Mar Hudson Park 00 39 Grey HS Graeme Festival
Sat.16Mar Brandwag (EP) 52 07 Cambridge Graeme Festival
Sun.17Mar Wynberg 53 15 St Charles Wynberg Festival
Mon.18Mar Durbanville 26 14 HTS Bellville Wynberg Festival
Wed.20Mar Wynberg 21 00 St Andrew’s Bishops 175th Fest
Wed.20Mar SACS 03 21 Grey HS Bishops 175th Fest
Wed.20Mar Bishops 07 38 Michaelhouse Bishops 175th Fest
Wed.20Mar Rondebosch 31 14 Kingswood Bishops 175th Fest
Thu.21Mar Paarl Gim 71 11 Waterkloof Jean de Villiers Festival
Thu.21Mar Diamantveld 17 31 Outeniqua Jean de Villiers Festival
Thu.21Mar Rustenburg 24 19 Nico Malan Jean de Villiers Festival
Thu.21Mar Durbanville 25 20 Noordheuwel Jean de Villiers Festival
Thu.21Mar Oakdale 29 19 Monument Jean de Villiers Festival
Thu.21Mar Brandwag (EP) 05 72 HJS Paarl BH Jean de Villiers Festival
Thu.21Mar Paul Roos 40 00 Nelspruit Jean de Villiers Festival
Thu.21Mar Marlow 23 17 Menlopark Jean de Villiers Festival
Thu.21Mar Hilton 08 25 Grey College Jean de Villiers Festival
Thu.21Mar Drostdy 43 05 Potch Gim Jean de Villiers Festival
Thu.21Mar Affies 26 31 Stellenberg Jean de Villiers Festival
Thu.21Mar Boland Landbou 52 03 Framesby Jean de Villiers Festival
Fri.22Mar Rondebosch 21 47 Grey HS Bishops 175th Fest
Fri.22Mar SACS 10 26 Michaelhouse Bishops 175th Fest
Fri.22Mar Bishops 29 05 St Andrew’s Bishops 175th Fest
Fri.22Mar Wynberg 49 07 Kingswood Bishops 175th Fest
Sat.23Mar Pietersburg 57 00 Westville Inv XV Glenwood Festival
Sat.23Mar Potch Volkskool 00 50 Durban HS Glenwood Festival
Sat.23Mar Wesvalia 05 40 Glenwood Glenwood Festival
Sat.23Mar Dinamika 26 05 Clifton Glenwood Festival
Sat.23Mar Jim Fouche 34 07 Sarel Cilliers Glenwood Festival
Sat.23Mar Marlow 41 10 Potch Gim Jean de Villiers Festival
Sat.23Mar Framesby 20 19 Diamantveld Jean de Villiers Festival
Sat.23Mar Waterkloof 19 10 Durbanville Jean de Villiers Festival
Sat.23Mar Stellenberg 22 23 Hilton Jean de Villiers Festival
Sat.23Mar Boland Landbou 10 31 Grey College Jean de Villiers Festival
Sat.23Mar Affies 10 21 Paul Roos Jean de Villiers Festival
Sat.23Mar Paarl Gim 32 07 Monument Jean de Villiers Festival
Sat.23Mar Brandwag (EP) 12 60 Noordheuwel Jean de Villiers Festival
Sat.23Mar Rustenburg 06 26 Oakdale Jean de Villiers Festival
Sat.23Mar Drostdy 45 10 Nelspruit Jean de Villiers Festival
Sat.23Mar Nico Malan 22 05 Outeniqua Jean de Villiers Festival
Sat.23Mar HJS Paarl BH 24 10 Menlopark Jean de Villiers Festival
Mon.25Mar Wesvalia 14 07 Clifton Glenwood Festival
Mon.25Mar Dinamika 26 00 Westville Inv XV Glenwood Festival
Mon.25Mar Heidelberg VS 15 14 Glenwood Glenwood Festival
Mon.25Mar Potch Volkskool 12 17 Melkbosstrand Glenwood Festival
Mon.25Mar Jim Fouche 57 07 KZN Development Glenwood Festival
Mon.25Mar Pietersburg 03 26 Durban HS Glenwood Festival
Mon.25Mar Affies 27 31 Drostdy Jean de Villiers Festival
Mon.25Mar Durbanville 07 49 Grey College Jean de Villiers Festival
Mon.25Mar Noordheuwel 07 29 Paarl Gim Jean de Villiers Festival
Mon.25Mar Paul Roos 43 20 Rustenburg Jean de Villiers Festival
Mon.25Mar Stellenberg 26 00 Waterkloof Jean de Villiers Festival
Mon.25Mar Diamantveld 30 31 Hilton Jean de Villiers Festival
Mon.25Mar Boland Landbou 61 14 Marlow Jean de Villiers Festival
Mon.25Mar Nico Malan 12 24 Nelspruit Jean de Villiers Festival
Mon.25Mar Oakdale 18 20 Menlopark Jean de Villiers Festival
Mon.25Mar Monument 52 00 Framesby Jean de Villiers Festival
Mon.25Mar Potch Gim 05 48 HJS Paarl BH Jean de Villiers Festival
Mon.25Mar Brandwag (EP) 20 38 Outeniqua Jean de Villiers Festival
Mon.25Mar Kearsney 07 03 HTS Middelburg Skonk Festival
Mon.25Mar Westville 22 18 EG Jansen Skonk Festival
Mon.25Mar Maritzburg College 19 15 Zwartkop Skonk Festival
Mon.25Mar St Charles 07 35 Garsfontein Skonk Festival
Mon.25Mar Centurion 29 17 Maritzburg College B Skonk Festival
Tue.26Mar Kearsney 26 21 Centurion Skonk Festival
Tue.26Mar Westville 14 12 Zwartkop Skonk Festival
Tue.26Mar Maritzburg College 22 18 Garsfontein Skonk Festival
Tue.26Mar St Charles 10 45 EG Jansen Skonk Festival
Tue.26Mar HTS Middelburg Maritzburg College B Skonk Festival
Wed.27Mar Eye of the Tiger Clifton Glenwood Festival
Wed.27Mar Pietersburg Sarel Cilliers Glenwood Festival
Wed.27Mar Wesvalia Westville Inv XV Glenwood Festival
Wed.27Mar Potch Volkskool KZN Development Glenwood Festival
Wed.27Mar Dinamika Melkbosstrand Glenwood Festival
Wed.27Mar Heidelberg VS 10 08 Durban HS Glenwood Festival
Wed.27Mar Pietersburg 15 33 Glenwood Glenwood Festival
Wed.27Mar Landboudal 07 36 Selborne Tony de Munnik Festival
Wed.27Mar Parktown 08 50 Graeme Tony de Munnik Festival
Wed.27Mar Queen’s 10 03 Pretoria BH Tony de Munnik Festival
Wed.27Mar KES 25 21 Northwood Tony de Munnik Festival
Wed.27Mar Helpmekaar 10 06 Jeppe Tony de Munnik Festival
Wed.27Mar Die Anker 38 08 Golden Lions XV Tony de Munnik Festival
Wed.27Mar Hans Moore 14 25 St David’s Tony de Munnik Festival
Wed.27Mar Northcliff 21 48 St John’s Tony de Munnik Festival
Wed.27Mar Randburg 35 33 St Benedict’s Tony de Munnik Festival
Thu.28Mar Kearsney 16 21 Garsfontein Skonk Festival
Thu.28Mar Westville 17 05 HTS Middelburg Skonk Festival
Thu.28Mar Maritzburg College 55 00 St Charles Skonk Festival
Thu.28Mar Zwartkop Maritzburg College B Skonk Festival
Thu.28Mar EG Jansen 19 24 Centurion Skonk Festival
Thu.28Mar St John’s 12 17 Golden Lions XV Tony de Munnik Festival
Thu.28Mar Landboudal 06 08 St David’s Tony de Munnik Festival
Thu.28Mar Pretoria BH 13 33 Graeme Tony de Munnik Festival
Thu.28Mar Helpmekaar 31 17 Northwood Tony de Munnik Festival
Thu.28Mar Jeppe 20 13 Selborne Tony de Munnik Festival
Thu.28Mar Die Anker 33 10 Parktown Tony de Munnik Festival
Thu.28Mar Northcliff 36 19 St Benedict’s Tony de Munnik Festival
Thu.28Mar Hans Moore 19 36 Randburg Tony de Munnik Festival
Thu.28Mar KES 22 10 Queen’s Tony de Munnik Festival
Sat.30Mar Pretoria BH 00 13 Selborne Tony de Munnik Festival
Sat.30Mar Parktown 19 24 Landboudal Tony de Munnik Festival
Sat.30Mar Jeppe 45 12 Queen’s Tony de Munnik Festival
Sat.30Mar St David’s 07 61 Graeme Tony de Munnik Festival
Sat.30Mar Helpmekaar 20 10 KES Tony de Munnik Festival
Sat.30Mar Northcliff 21 34 Golden Lions XV Tony de Munnik Festival
Sat.30Mar St John’s 07 24 Northwood Tony de Munnik Festival
Sat.30Mar St Benedict’s 14 07 Hans Moore Tony de Munnik Festival
Sat.30Mar Randburg 26 40 Die Anker Tony de Munnik Festival
Thu.02May Diamantveld 41 29 Marlow Absa Wildeklawer
Thu.02May Grey College 33 20 Maritzburg College Absa Wildeklawer
Thu.02May EG Jansen 13 19 Glenwood Absa Wildeklawer
Thu.02May Outeniqua 19 18 Waterkloof Absa Wildeklawer
Thu.02May Oakdale 22 20 Durban HS Absa Wildeklawer
Thu.02May Boland Landbou 07 19 Helpmekaar Absa Wildeklawer
Thu.02May Paul Roos 17 25 Monument Absa Wildeklawer
Thu.02May Garsfontein 21 26 Stellenberg Absa Wildeklawer
Thu.02May Affies 16 05 HJS Paarl BH Absa Wildeklawer
Thu.02May Grey HS 68 10 Parktown Grey Festival
Thu.02May Durbanville 45 05 Framesby Grey Festival
Thu.02May St Alban’s 26 17 Muir Grey Festival
Thu.02May Graeme 05 14 Westville Grey Festival
Thu.02May Brandwag (EP) 03 62 Drostdy Grey Festival
Thu.02May St Stithians 00 05 Hudson Park Grey Festival
Thu.02May St Charles 08 13 Queen’s Grey Festival
Thu.02May St Andrew’s 28 17 St John’s Grey Festival
Sat.04May Waterkloof 38 12 Marlow Absa Wildeklawer
Sat.04May Paul Roos 19 12 Maritzburg College Absa Wildeklawer
Sat.04May Grey College 33 20 Garsfontein Absa Wildeklawer
Sat.04May Diamantveld 25 17 Glenwood Absa Wildeklawer
Sat.04May Stellenberg 43 05 EG Jansen Absa Wildeklawer
Sat.04May Oakdale 24 21 Affies Absa Wildeklawer
Sat.04May Helpmekaar 33 07 Outeniqua Absa Wildeklawer
Sat.04May Boland Landbou 15 03 Monument Absa Wildeklawer
Sat.04May HJS Paarl BH 18 17 Durban HS Absa Wildeklawer
Sat.04May Queen’s 00 40 Durbanville Grey Festival
Sat.04May Grey HS 29 17 Graeme Grey Festival
Sat.04May Dale 10 44 Westville Grey Festival
Sat.04May Muir 14 27 St John’s Grey Festival
Sat.04May St Charles 24 00 Hudson Park Grey Festival
Sat.04May St Andrew’s 07 55 Drostdy Grey Festival
Sat.04May Nico Malan 59 00 Parktown Grey Festival
Sat.04May Framesby 34 00 St Alban’s Grey Festival

Leave a Reply

20 Comments

  1. avatar
    #20 Wolram Blitz

    @beet (Comment #17)
    Thanks Beet, appreciate.

    ReplyReply
    3 June, 2024 at 09:25
  2. avatar
    #19 Boereworsgordyn

    WESTERN CAPE RANKINGS

    Volgens die uitslae sover vanjaar sou ek dink die rankings behoort so te lyk in die weskaap:
    1. PGim
    2. PRG
    3. Stellenberg
    ReplyReply
    1 June, 2024 at 14:49
  3. avatar
    #18 beet

    @Pamos (Comment #13)
    Word is Kearsney has been struggling with numerous injuries for a number of weeks and don’t have the luxury of B-team depth in this age group

    ReplyReply
    1 June, 2024 at 11:46
  4. avatar
    #17 beet

    @Wolram Blitz (Comment #16)
    I reached out to Marlow but no reply so far

    ReplyReply
    1 June, 2024 at 11:44
  5. avatar
    #16 Wolram Blitz

    @Beet, is dit moontlik om die Marlow onder 16 uitslae by te voeg op jou fixtures & results graft.

    ReplyReply
    30 May, 2024 at 10:53
  6. avatar
    #15 Pamos

    @Skywalker (Comment #14)
    Yeah, true. I do not know who coaches the NW team but I think Luke Daniels coaches the Kearsney U16 team.

    ReplyReply
    30 May, 2024 at 10:40
  7. avatar
    #14 Skywalker

    @Pamos (Comment #13)
    The NW u16A team is also struggling this year which surprises me. As an u15A team they were very good, and while they have lost some close ones this year, its a bit surprising. Could be coaching or how boys are developing at this age. Will be interesting to see which boys step up and make 1st team next year.

    ReplyReply
    30 May, 2024 at 09:12
  8. avatar
    #13 Pamos

    Kearsney is having a season to forget. Being ranked no 12 last year to probably being outside the top 30 this year calls for worry signs unless the recruit well for next years first team.

    ReplyReply
    30 May, 2024 at 04:41
  9. avatar
    #12 Palma

    The Dale vs Port Rex score is the wrong way round. Dale won 29-7

    ReplyReply
    15 May, 2024 at 16:16
  10. avatar
    #11 Rugby 4 Life

    Paul Roos het 28-17 teen Monument verloor.

    Mooi dag manne

    ReplyReply
    15 May, 2024 at 11:17
  11. avatar
    #10 MusaZuma

    MARITZBURG COLLEGE 16A RESULTS

    Vs Grey College Lost 20-33
    Vs Paul Roos Lost 10-18
    ReplyReply
    7 May, 2024 at 07:26
  12. avatar
    #9 Grant

    U16 Jeppe / KES result is incorrect. KES won by the same score as posted.

    ReplyReply
    28 April, 2024 at 16:50
  13. avatar
    #8 Smallies

    @Ploegskaar (Comment #7)
    Ook waar ne

    ReplyReply
    21 April, 2024 at 07:49
  14. avatar
    #7 Ploegskaar

    @Smallies (Comment #6)
    Coaching, coaching en coaching

    ReplyReply
    21 April, 2024 at 07:43
  15. avatar
    #6 Smallies

    Waar kry Gim elke jaar hierdie giftige O 16 spanne???

    ReplyReply
    21 April, 2024 at 07:25
  16. avatar
    #5 Kantman

    Stellenberg vs SACS game – score must switch around

    ReplyReply
    21 April, 2024 at 06:16
  17. avatar
    #4 Palma

    Day 1 results at the Jeppe u16 fest.

    Selborne 36-7 Landboudal
    Graeme 50-8 Parktown
    Queens 10-3 Pretoria Boys
    Kes 25-21 Northwood
    Helpmekaar 10-6 Jeppe

    Good start for the EC schools.

    ReplyReply
    27 March, 2024 at 17:58
  18. avatar
    #3 beet

    Thank you for the results

    ReplyReply
    23 March, 2024 at 12:41
  19. avatar
    #2 Gold

    From bishops festival:
    Wynberg 49 – 7 Kingswood

    ReplyReply
    23 March, 2024 at 12:11
  20. avatar
    #1 Joffers

    CORRECTIONS

    In the EC the u16 scores from the Graeme Rugby Festival played on 14 March 2024 are not included:

    U16A Pearson 17 – 12 Port Rex
    U16A Brandwag 52 – 7 Cambridge High School
    U16A Stirling High School 22 – 19 Muir College
    U16A Graeme College U16A 19 – 0 Selborne College

    ReplyReply
    23 March, 2024 at 12:00

Leave a Reply