No Image

Wildeklawer 2018

25 April, 2018 beet 797

Question: The reason for Friday matches this year?

Answer from Wildeklawer:
Griquas is Playing an Supersport Challenge Provincial game on the Saturday, that takes up 2 hours of our time. Secondly we want to promote the opening ceremony as it is our 10th celebration, and thirdly we are playing the NC Development u/19 final on the Saturday on the A field.

No Image

Grey High School Rugby Festival 2018

25 April, 2018 beet 66

Preview

No Image

School Rugby fixtures & results – week ending 30 April 2018

25 April, 2018 beet 2
DATE SCHOOL SCHOOL INFO BROADCAST
Sun.29Apr Framesby 63 00 Onomichi SANIX
Mon.30Apr Muir 05 46 St David’s Grey HS Festival SSL youtube link
Mon.30Apr Graeme 15 17 St Alban’s Grey HS Festival SSL youtube link
Mon.30Apr Brandwag 28 44 St Stithians Grey HS Festival SSL youtube link
Mon.30Apr Selborne 19 03 Jeppe Grey HS Festival SSL youtube link
Mon.30Apr Hudson Park 24 31 Parktown Grey HS Festival SSL youtube link
Mon.30Apr DHS 26 29 Garsfontein Grey HS Festival SSL youtube link
Mon.30Apr Grey HS 33 17 KES Grey HS Festival SSL youtube link
Mon.30Apr Marlow 73 00 Louis Botha Grey HS Festival
Mon.30Apr Dale 32 05 Daniel Pienaar Grey HS Festival
Mon.30Apr Kingswood 12 10 St John’s Grey HS Festival
Mon.30Apr Nico Malan 42 31 Stirling Grey HS Festival
Mon.30Apr Grey Unicorns 40 07 Otto du Plessis Grey HS Festival
Mon.30Apr Woodridge 43 14 Ithembelihle Grey HS Festival
Mon.30Apr Oudtshoorn 21 15 Cradock KleinKaroo Toernooi
Mon.30Apr De Kuilen 34 07 Bridgton KleinKaroo Toernooi
Mon.30Apr Jim Fouche 26 43 Schoonspruit KleinKaroo Toernooi
Mon.30Apr Worcester Gim 08 36 Sentraal KleinKaroo Toernooi
Mon.30Apr Brackenfell 05 10 Duineveld KleinKaroo Toernooi
Mon.30Apr HTS Middelburg 16 36 Oos-Moot KleinKaroo Toernooi
Mon.30Apr Stellenberg 52 12 Noord-Kaap Wildeklawer On Supersport
Mon.30Apr EG Jansen 22 46 Oakdale Wildeklawer On Supersport
Mon.30Apr Diamantveld 17 28 Hugenote Wildeklawer On Supersport
Mon.30Apr Paarl Gim 24 07 Welkom Gim Wildeklawer On Supersport
Mon.30Apr Glenwood 27 13 Outeniqua Wildeklawer On Supersport
Mon.30Apr Paul Roos 63 12 Waterkloof Wildeklawer On Supersport
Mon.30Apr Grey College 36 21 Monument Wildeklawer On Supersport
Mon.30Apr HJS Paarl BH 19 14 Affies Wildeklawer On Supersport
Mon.30Apr Boland Landbou 35 21 Helpmekaar Wildeklawer On Supersport
Mon.30Apr Drostdy 22 16 Menlopark Wildeklawer On Supersport
Tue.01May Framesby 17 07 Hotoku Gakuen SANIX
Wed.02May Framesby 07 14 Ratu Kadavulevu SANIX – quarterfinal
Fri.04May Framesby 41 10 Nagasaki Hokuyodai SANIX – semifinal 5th-8th
Sat.05May Voortrekker (Pmb) 17 24 Pionier at Kings Park
Sat.05May Klerksdorp 12 21 Centurion PUK Series
Sat.05May Ratu Kadavulevu (Fiji) 35 05 Hastings BHS (NZ) SANIX – Final
Sat.05May St Augustine’s (Aus) 46 41 Osaka Toin (Jap) SANIX – 3rd Place
Sat.05May Framesby 38 36 Higashi Fukuoka SANIX – 5th place
Sat.05May Fichardtpark 10 24 Sentraal Sentrale Sports Reeks
Sat.05May Monument 38 36 Menlopark Tuks Reeks Final
Sat.05May Transvalia 82 14 EG Jansen Tuks Reeks 3rd Place
Sat.05May Garsfontein 46 19 Rustenburg Tuks Reeks 5th Place
Sat.05May Nelspruit 45 19 HTS Middelburg Tuks Reeks 7th Place
Sat.05May Eldoraigne 56 21 Kempton Park Tuks Reeks 9th Place
Sat.05May Lichtenburg 20 17 Middelburg NWU Puk Prestige Final
Sat.05May Potch Volkskool 30 20 Zwartkop NWU Puk Prestige 3rd Place
Sat.05May Noordheuwel 37 19 Potch Gim NWU Puk Prestige 5th Place
Sat.05May Montana 45 07 Jeugland NWU Puk Prestige 7th Place
Sat.05May Die Anker 29 20 Wesvalia NWU Puk Prestige 9th Place
Sat.05May Oosterlig HTS Witbank NWU Puk Prestige 11th Place
Sat.05May Marais Viljoen 36 21 Hugenote (Springs) NWU Puk Prestige 13th Place
Sat.05May Randburg 46 23 Driehoek NWU Puk Prestige 15th Place
Sat.05May Kearsney 38 33 Westville
Sat.05May St Charles 31 26 Clifton
Sat.05May Michaelhouse 05 22 Hilton
Sat.05May Kingswood 41 20 Hudson Park
Sat.05May Queen’s 38 45 Grey HS
Sat.05May St Andrew’s 34 14 Graeme
Sat.05May Pearson 17 34 Despatch
Sat.05May Nico Malan 82 00 Muir
Sat.05May Selborne 47 06 Dale
Sat.05May Daniel Pienaar 10 26 Brandwag On SuperSport : FNB CC
Sat.05May Cambridge 36 10 Port Rex On SuperSport : FNB CC
Sat.05May Goudveld 33 17 Wilgerivier
Sat.05May Witteberg 63 12 AHS Kroonstad
Sat.05May Hentie Cilliers 29 27 Voortrekker (Beth)
Sat.05May Louis Botha 28 16 Jim Fouche
Sat.05May St John’s 58 00 St Andrew’s School
Sat.05May St Stithians 33 10 St David’s
Sat.05May Parktown 17 12 Northwood
Sat.05May KES 37 18 Maritzburg College
Sat.05May Affies 34 37 Glenwood
Sat.05May Pretoria BH 37 13 St Alban’s
Sat.05May Jeppe 66 12 St Benedict’s
Sat.05May Wonderboom 18 21 Piet Potgieter
Sat.05May Bellville 49 08 Parel Vallei
Sat.05May Brackenfell 00 47 Stellenberg
Sat.05May DF Malan 25 22 Tygerberg
Sat.05May Hugenote 24 24 Durbanville
Sat.05May Paarl Gim 13 32 Paul Roos On SuperSport : PI
Sat.05May Bishops 19 07 SACS SSL youtube link
Sat.05May Strand 32 19 Charlie Hofmeyr
Sat.05May Swartland 26 20 De Kuilen
Sat.05May Drostdy 41 25 Hermanus
Sat.05May Wynberg 27 25 Boland Landbou
Sat.05May HJS Paarl BH 20 34 Grey College SSL youtube link
No Image

Some lower age group results – week ending 21 April 2018

23 April, 2018 Beet 1
No Image

School Rugby fixtures & results – week ending 21 April 2018

21 April, 2018 beet 363
DATE SCHOOL SCHOOL INFO BROADCAST
Sat.21Apr Menlopark 27 22 EG Jansen Tuks Reeks
Sat.21Apr Nelspruit 22 19 Eldoraigne Tuks Reeks
Sat.21Apr Pietersburg 17 64 Transvalia Tuks Reeks
Sat.21Apr Monument 68 31 Garsfontein Tuks Reeks SchoolSportsLive
Sat.21Apr Kempton Park 24 40 HTS Middelburg Tuks Reeks
Sat.21Apr Zwartkop 18 19 Lichtenburg NWU Puk Prestige Playoff
Sat.21Apr Potch Volkskool 22 24 Middelburg NWU Puk Prestige Playoff
Sat.21Apr Montana 24 10 Noordheuwel NWU Puk Prestige Playoff
Sat.21Apr Jeugland 54 17 Potch Gim NWU Puk Prestige Playoff
Sat.21Apr Die Anker 38 15 HTS Witbank NWU Puk Prestige Playoff
Sat.21Apr Oosterlig 03 53 Wesvalia NWU Puk Prestige Playoff
Sat.21Apr Randburg 14 24 Marais Viljoen NWU Puk Prestige Playoff
Sat.21Apr Hugenote (Springs) 17 17 Driehoek NWU Puk Prestige Playoff
Sat.21Apr Oos-Moot 52 00 John Vorster
Sat.21Apr Klerksdorp 31 18 Alberton
Sat.21Apr Maritzburg College 18 29 Hilton SuperSport FNB CC
Sat.21Apr DHS 27 14 Michaelhouse
Sat.21Apr Glenwood 58 08 Kearsney at Kings Park
Sat.21Apr St Charles 24 31 Northwood
Sat.21Apr Voortrekker (Pmb) 12 56 Clifton
Sat.21Apr Pionier 38 13 Leewenhof Puk16 Final
Sat.21Apr Pearson 33 12 Oudtshoorn
Sat.21Apr Grens 07 52 Marlow
Sat.21Apr Queen’s 00 54 Selborne SSL youtube link
Sat.21Apr Port Rex 18 37 Hudson Park
Sat.21Apr Stirling 17 22 Dale
Sat.21Apr Framesby 43 05 Daniel Pienaar
Sat.21Apr Graeme 37 24 Cambridge
Sat.21Apr Brandwag 76 08 Ithembelihle
Sat.21Apr Voortrekker (Beth) 00 64 Welkom Gim
Sat.21Apr Witteberg 29 41 Goudveld
Sat.21Apr AHS Kroonstad 31 24 Hentie Cilliers
Sat.21Apr Jim Fouche 29 19 Fichardtpark
Sat.21Apr Grey Cherries 68 21 Louis Botha
Sat.21Apr Jeppe 59 32 Westville
Sat.21Apr KES 03 12 Affies
Sat.21Apr Pretoria BH 24 14 Parktown
Sat.21Apr Bishops 66 05 Tygerberg
Sat.21Apr Boland Landbou 67 12 Rondebosch
Sat.21Apr Brackenfell 44 05 WP Talent IP
Sat.21Apr De Kuilen WP Talent IP
Sat.21Apr DF Malan WP Talent IP
Sat.21Apr Oakdale 39 21 Durbanville
Sat.21Apr Paarl Gim 54 38 SACS SSL youtube link
Sat.21Apr Paul Roos 43 08 Grey HS SuperSport PI
Sat.21Apr Stellenberg 74 10 Parel Vallei
Sat.21Apr Strand 08 43 Bellville
Sat.21Apr Swartland 27 25 Hermanus
Sat.21Apr Wynberg 28 32 HJS Paarl BH
Sat.21Apr Langenhoven Gim 31 41 Nico Malan
No Image

FNB Classic Clashes for 2018

18 April, 2018 beet 3

TELEVISED RUGBY MATCHES

DATE HOME AWAY
Sat.21Apr Maritzburg College vs Hilton
Sat.05May Daniel Pienaar vs Brandwag
Sat.12May Dale vs Queen’s
Sat.19May Affies vs Grey College
Sat.26May Glenwood vs DHS
Sat.09Jun Rondebosch vs Bishops
Sat.28Jul Selborne vs Queen’s
Sat.18Aug Grey College vs Paul Roos
Sat.11Aug New Orleans vs Klein Nederburg

FULL LIST OF SPONSORED RUGBY MATCHES ↓

No Image

NWU Pukke Prestige Reeks 2018

18 April, 2018 beet 0

PLAYOFF MATCHES AT IZAK STEYL STADIUM

PLAYOFF TIME SCHOOL SCHOOL
1-4 14:40 – 16:00 Zwartkop Lichtenburg
1-4 16:00 – 17:20 Potch Volkskool Middelburg
5-8 12:00 – 13:20 Montana Noordheuwel
5-8 13:20 – 14:40 Jeugland Potch Gim
9-12 10:40 – 12:00 Die Anker HTS Witbank
9-12 8:00 – 9:20 Oosterlig Wesvalia
13-16 9:20 – 10:40 Randburg Marais Viljoen
13-16 B : 8:00 – 9:20 Hugenote (Springs) Driehoek

POOL MATCHES ↓…

No Image

u20 Baby Boks of 2018 no longer “captured”

16 April, 2018 beet 0

Unlike those that came before them in the last five years, players of the 2018 South African under-20 national team will not be country tried or “captured” as World Rugby likes to put it.

This basically means that even after they have played for the SA under-20 national team, Baby Boks will still be able to lay down roots in another country and represent the senior national team of that other country one day.…