Paarl Gymnasium Sevens 2018

 Thu 06 Sep – Sat 08 Sep 2018

o.12 o.15 o.17
1 Laerskool Gericke A Durbanville Durbanville
2 Bastion Milnerton Milnerton
3 De Hoop Bredasdorp Garsfontein
4 Grey Primêr Oakdale Overberg
5 Bellpark Outeniqua Outeniqua
6 Gene Louw Boland Landbou Boland Landbou
7 Durbanville Tygerberg Tygerberg
8 Worcester Primêr Stellenberg Stellenberg
9 Gordonsbaai HJS HJS
10 Primrose RFC A Albert Myburgh Albert Myburgh
11 Lochnerhof Paulus Joubert Paulus Joubert
12 Kenridge Douglas Douglas
13 Namibië Paul Roos Gimnasium Paul Roos Gimnasium
14 Primrose RFC B Hugenote Hugenote
15 Laerskool Gericke B Brackenfell Brackenfell
16 Laerskool Gimnasium Paarl Gimnasium Paarl Gimnasium
17 HTS Drostdy HTS Drostdy
18 Primrose RFC Primrose RFC
19 WC Sport School WC Sport School
20 Grey Kollege Grey Kollege
21 Monument Monument
22 Vuka Legends Vuka Legends
23 Prieska Prieska
24 Namibië Namibië
25 Paarl Barbarians
26 Melkbos
27 Schoonspruit
28 Malibu
29 Hermanus
30 Be The Difference

60 Comments

 1. Paul Roos vs Grey in finaal as hulle mekaar nie vroeer kry nie.

  Top 6.
  Grey
  Paul Roos
  Stellenberg
  HJS
  Paarl Gim
  Monnas

  ReplyReply
 2. Ek dink die nat weer gaan ‘n groot rol speel. Ook die verskillende groepe wat vir party skole dit moeiliker gaan maak as ander. Garsfontein het die Montana toernooi gewen, HJS die een in Plettenbergbaai en Paarl GIM die een by Bredasdorp (Oakdale in die finaal geklop.)
  As ek geld daarop moet sit sal ek se Paarl Gim. Hulle speel by die huis en het ‘n baie goeie groep spelers.
  By die 0/15’s hoop ek om Grey en Oakdale in die finaal te sien.
  By die 0/12 is my geld op Worcester

  ReplyReply
 3. Ek sien die semi finale van die 0/12’s is Bastion vs Gene Louw (Boland Lanbou sal veral belangstel in hoe Bastion doen om een of ander rede staan die seuns in Brackenfell tou om plaas toe te gaan) (Alhoewel Gene Louw reg onder Stellenberg se neus is sal veral Paarl Gim opgewonde raak oor die seuns)

  In die ander semi is dit Gordonsbaai vs Lochnerhof. Mens sou dink dat Strand , of Paarl Vallei opgewonde sou raak hier oor, maar altwee die laerskole se rugby spelers kan die bussie vang wat Paul Roos toe ry. So die Stellenboch manne kan hulle lippe aflek vir ‘n goeie groep spelers oor twee jaar.

  ReplyReply
 4. @CharlesZA: Ja, Durbanville het ‘n goeie kans om die groep te wen (hulle 0/14 en 0/15 groep was die jaar sterk)… Ek sien julle speel in julle groep more teen Grey College. Sterkte!

  ReplyReply
 5. @AntonT: Ek sien nie veel het verander op o/12 vlak nie..Die span met die meeste groot seuns sal wen. Dis net hier waar ons probleme begin. Ek reken tot en met o/15 vlak moet hulle kinders in gewigs afdelings laat speel. Dis waar jy skill en visie leer om opponent te klop en nie net brute krag nie.

  ReplyReply
 6. @boerboel:
  Bastion 26-14 Gordonsbaai, nommer 1 en 12 van Bastion het dinge vir ander spanne lekker moeilik gemaak.Dit was lekker om ‘n speler soos nommer 2 van Lochnerhof by die 7’s toernooi te sien.

  ReplyReply
 7. @BoishaaiPa:

  As ek dit nie verkeert het nie is die gewig afdelings net vir ontwikkeling want gewig geld nie vir die 1st XV nie. Spelers van enige gewig kan 1st XV speel indien hy goed genoeg is?

  ReplyReply
 8. Al die wedstryde op die A veld word, vanaf 15H00, lewendig op SSL ge-“stream”.

  ReplyReply
 9. If it stays dry, I think Garsfontein. If it’s raining then one of the Winelands schools that is used to playing in the wet, ie paarl Gim, HJS or PRS.

  ReplyReply
 10. Sien Laerskool Gericke van Ceres het vir Paarl Gim geklop. Dit moet n eerste wees. Hulle onder-hoof is oud Boishaaier Etienne Keyser..hy het dit seker geniet!

  ReplyReply
 11. @BoishaaiPa:

  Maar niks tot en met na skool toon dat ons skool rugby ongesond is nie? Waar moet ‘n seun speel wat 1.80m lank is en 80kg weeg in Graad 7? Teen O/15 of O/16 seuns?

  ReplyReply
 12. Uitslae sover 0/17
  HJS 39 – 07 Monument
  Paarl GIM 38 -07 Hugenote
  Grey 45 – 0 Milnerton
  Garsfontein 19 – 10 Outeniqua

  ReplyReply
 13. @chief: Met Bastion nou die o/12 kampioene, wat n hele paar talentvolle klompie seuns insluit, bly dit n groot uitdaging om hulle te oorreed om hul eie gemeenskap in Brackenfell te ondersteun. Die seuns word van oral oor geteiken, maar ons sal maar skouer teen die wiel sit en steeds hard probeer.

  ReplyReply
 14. @Kattes-Strofes:

  Daar is definitief ‘n paar oulike seuns in daardie groep om dop te hou. Snaaks genoeg ek dink hierdie Bastion groep toer al die pad Konka toe volgende jaar?

  Sterkte om hulle in Brackenfell te hou, dit behoort ‘n moeilik taak te wees.

  ReplyReply
 15. @chief: Dankie vir die goeie wense. Ek is darem al met hulle aan die gang, ondanks die moeilike taak.
  Ek het ook in n kort tydjie agter gekom, dat een van die moeilike besluite wat hoërskole in die Noordelike Voorstede moet maak, is om te besluit of hulle hul junior spanne moet laat deelneem aan die verskillende ouderdoms toernooie. Aan die een kant wil hulle graag hul seuns speelkans bied, en meet teen somtyds sterker opposisie, terwyl hulle ook weet dat hul beste spelers word dan teikens van die groot honde reg oor die land. Dit bly n moeilike keuse.

  ReplyReply
 16. @Kattes-Strofes: en met die ding dat hulle ouers so vinnig relocate kan ek glo dat daardie skole maar baie benoud is in die seisoen, hulle gaan letterlik nie weet hoe maandag se oefengroep lyk na saterdag se game nie…

  ReplyReply
 17. @Kattes-Strofes:

  Ja en as daardie kleiner skole nie die seuns die blootstelling gee om teen beter opposisie te speel en te ontwikkel nie sal ouers hul seuns na ‘n groot skool toe vat. Hoe het Hoërskool Tygerberg gevaar in 2011 teen wynland skole? Ek onthou die spelers soos Justin Geduld, Marvin Orie, Entienne Swannepoel.

  ReplyReply
 18. are these grey supporters talking about other schools targeting players at tournaments. oh the irony!

  ReplyReply
 19. @chief: Ek het ongelukkig nie Tygerberg se stats nie, maar aanvaar dat hulle met sulke name redelik goed moes gevaar het. Die Tiere was in vroeër jare ( die sewentigs en tagtigs ook n gedugte opponent, wat gereeld met die groot honde afgereken het. So ook was die ander Parow skool, my Alma Mater , JJ du Preez,baie goed in daardie jare, wat ook gewys het op die telbord teen die grotes.

  Terwyl ons op hierdie onderwerp is,ek het sopas gehoor dat Stellenberg se Craven slot geskuiwe het Paul Roos toe. Indien waar, (en my bronne is nogal betroubaar),bly dit maar n hartseer storie vir ons skole agter die wors gordyn. En dit terwyl Stellies self besig is om mooi naam te maak. Hulle glo ek, het baie tyd, aandag en sekerlik ook fondse spandeer aan die seun se ontwikkeling.

  ReplyReply
 20. @apple: dis nou soos die een werwer van n bekende wynland skool wat n ruk gelede tydens n Grant Khomo toernooi relocation forms in die eetsale uitgedeel het…

  ReplyReply
 21. Outeniqua o/17 het ‘n goeie toernooi gehad. Paul Roos geklop. Toe teen Garsfontein gewen in die kwarteind en teen Boys high verloor in die semi-finaal 24 -28. Baie beter as in die week voor dit waar hulle in die finaal ver verloor het teen Boys. Daar is ‘n Booysen seun wat nou nog 0/15 is met BAIE spoed en goeie heupe. Sal hom oor die volgende twee jaar goed dophou.

  ReplyReply
 22. @Smallies: Daar is moerse verskil wanneer ouers aftrek Kaap toe uit Gauteng en net 30km radius waar seun kan busry. Vertel ons eerder weer van al daai o/16`s wat almal relocate het Bloem toe…

  ReplyReply
 23. @AntonT: Dankie vir die inligting ! Sal probeer om hom Brakkies toe te werf. Hy kan by my bly. Het nie meer kinders in die huis nie en mis dit. Toemaar ! Net n grappie ! :lol:

  ReplyReply
 24. Dis Grey – Boys high in die 0/17 finaal en Boys high – Oakdale in 0/15

  ReplyReply
 25. Boishaai is die o/17 kampioene na n oortuigende sege oor Grey en Oakdale se warm o/15 span het vir Boishaai geklop in die eindstryd. Die toekoms vir Die Blou Trein lyk beslis belowwend, aangesien hulle in die verlede nie veel aandag aan Sewes gegee het nie.

  ReplyReply
 26. @Smallies: Nee wat ouboet ek tree maar net reaktief op.. Lyk vir my dis eerder of dit vir jou pla aangesien jy die een is wat dit die heeltyd ophaal..met elke post. Moenie jou dood worry daaroor nie.. Ouens trek nie sommer uit Bloem Kaap toe nie..hulle roes hier.

  ReplyReply
 27. Om volgens gewig te speel klink reg, maar dit werk nie. As 11 jarige in die onder 75 pond gespeel teen standerd 5 seuns van 13 jaar. Nie gesond nie. Van my “swaarder” skoolpelle moes teen uitgegroeide seuns van 90 pond speel wat ook 2 jaar ouer was.

  ReplyReply
 28. Hierdie 7 s toernooie moet eintlik aan die begin van die jaar weees
  .Goed vir fiksheid,skills etc

  ReplyReply
 29. Oook opmerklik hoe die Grey spanne verbeter van 012-015-017.

  soos die fondse en scouting meer raak 8-O 8-O 8-O

  ReplyReply
 30. @dammetjie: Ouens sê dikwels in NZ speel hulle volgens gewig, maar dis net gedeeltelik waar. Soos ouens van daar vir my verduidelk het, is dit ‘n kombinasie van gewig en ouderdom – ‘n speler kan een ouderdomsgroep laer speel as hy onder die vasgestelde minimum gewig vir sy eie ouderdomsgroep is, en dis dit.

  Die rede hoekom hulle dit gedoen het, was omdat seuns van Polinisiese herkoms vroeër ontwikkel as die van Europese herkoms, en Europese mammies toenemend hulle seuns begin verbied het om rugby te speel teen veel groter seuns.

  Jarre terug (vroeë 60’s) het ons in SA suiwer volgens gewig gespeel, maar dit is uitfaseer omtrent toe ek skool toe is. Maar ek stem, ‘n 16 jarige wat teen 14 jariges van dieselfde gewig speel, het ‘n moerse voordeel, ongeag dieselfde gewig.

  ReplyReply
 31. @tzavosky: Dit is hoekom ek genoem het dat dit net tot o/15 vlak gedoen word. Jy speel ook nie 15 jariges teen 10 jariges nie. Jy vat 2 jaargroepe en maak bv 2 gewigs afdelings.. 9 en 10 jariges met gewigs afd tot 40kg..en een bo 40kg..as voorbeeld…12 en 13 jariges met maks tot 55kg en bo 55kg..so ook met 14 en 15 jariges..tot en met 70kg en bo 70kg..so sal jy dus nie n 100kg mannetjie op 15 kry wat teen n 60kg 14 jarige outjie speel nie.. Die gewigte hier net as voorbeeld gebruik. Maar die idee is dat die groter seuns meer teen hulle portuur meeding en skill vlakke kan verbeter want jy gaan nie heeltyd bo oor spelers kan hardloop nie.

  ReplyReply
 32. @Boerboel: Van die 12 spelers in die o/17 span was 11 van hulle reeds vanaf graad 8 in Grey. So ek verstaan nie wat insinueer jy nie. Goeie afrigting, ‘n sterk rugby en wenkultuur en gereelde blootstelling aan kompeterende wedstryde sou ek eerder sê lei tot die verbetering van rugby by Grey. Glo dit is ook so by Boishaai.

  ReplyReply
 33. Great wen vir die Oakdale o/15 span. As ons die wolwe kan weghou gaan die manne nog ver kom.

  ReplyReply
 34. Dis nou totaal van die punt af, maar het iemand al gewonder wat die einde van die Serena sirkus sou wees as Nigel Owens die umpire was….

  ReplyReply
 35. @Smallies: He, he, he! Nigel die legende sou vir haar ‘n rooikaart met ‘n moerse witty comment daarmee saam gegee het.

  Maar ek het in al die hoe-ha gelees dat die wedstrydskeidsregter eenkeer die wedstryd summier aan die opponent toegeken het tydens een van John McEnroe se berugte vloermoere, wat veel erger was as wat met Serena gebeur het.

  ReplyReply
 36. @Smallies: Die oorspronklike quip, “This is not soccer, try that again, and you can come back here in two weeks’ time to play.” – daai WB wedstryd het in ‘n sokkerstadium plaasgevind.

  ‘n Ander een van hom by ‘n lynstaan, “Scrum. That throw in was more skew than I am!”

  Die ou het ‘n tweede professie, volgens my Walliese pêl, Bomber Jenkins – hy’s ‘n after-dinner speaker, en skreeusnaaks, mense betaal moerse baie geld om na hom te gaan luister.

  ReplyReply
 37. Die meeste wedstryde in die Paarl gesien. Oakdale onder 15 was by verre die mees indrukwekkende span.

  ReplyReply
 38. @Smallies: that’s good recruiting style 11 of them were from grade 8! You only required to find 4 key players to a nucleus you made in u14. Extremely good original sourcing. Only 27% recruited you say in u15/16. Good strike rate that.

  ReplyReply

Leave a Reply