No Image

School Rugby fixtures & results – week ending 13 April 2019

8 Apr, 2019 beet 210
DATE SCHOOL SCHOOL INFO BROADCAST
Mon.08Apr Clifton 00 19 St Andrew’s 2nds Kingswood 125th Fest On DigiTV
Mon.08Apr Lambs XV (UK) 12 54 Kearsney Kingswood 125th Fest
Mon.08Apr Graeme 19 05 St George’s (Zim) Kingswood 125th Fest
Mon.08Apr Kingswood 17 14 Dale Kingswood 125th Fest
Mon.08Apr St Andrew’s 43 27 Hilton Kingswood 125th Fest
Tue.09Apr Argentina u20 64 08 Namibia XV u20 u20 International Series
Tue.09Apr South Africa u20 58 10 Georgia u20 u20 International Series
Wed.10Apr Kingswood 15 20 Hilton Kingswood 125th Fest On DigiTV
Wed.10Apr St Andrew’s 22 07 Kearsney Kingswood 125th Fest
Wed.10Apr Clifton 43 17 St George’s (Zim) Kingswood 125th Fest
Wed.10Apr Graeme 22 19 Lambs XV (UK) Kingswood 125th Fest
Sat.13Apr Pionier 41 12 Leeuwenhof NWU-Pukke 16 Final
Sat.13Apr Hans Moore 19 14 Florida NWU-Pukke Sportreeks Final
Sat.13Apr Middelburg 40 34 Lichtenburg NWU-Pukke Prestige QF
Sat.13Apr Wesvalia 32 28 Heidelburg VS NWU-Pukke Prestige QF
Sat.13Apr Zwartkop 24 35 Marais Viljoen NWU-Pukke Prestige QF
Sat.13Apr Randburg 19 35 Hugenote (Springs) NWU-Pukke Prestige QF
Sat.13Apr Noordheuwel 29 28 Potch Gim NWU-Pukke Prestige QF
Sat.13Apr Montana 50 00 Oosterlig NWU-Pukke Prestige QF
Sat.13Apr Die Anker HTS Witbank NWU-Pukke Prestige QF
Sat.13Apr Potch Volkskool 22 33 Jeugland NWU-Pukke Prestige QF
Sat.13Apr HJS Paarl BH X X SACS SACS withdrew
Sat.13Apr Georgia u20 26 32 Argentina u20 u20 International Series
Sat.13Apr South Africa u20 48 03 Namibia XV u20 u20 International Series
Sat.13Apr Garsfontein 52 16 Waterkloof Virsekerbeker Cup
Sat.13Apr Rustenburg 38 18 Kempton Park Virsekerbeker Plate
Sat.13Apr Centurion 21 33 Oos-Moot Virsekerbeker Shield
Sat.13Apr Sentraal 15 06 Fichardtpark Wesgrow SSR
Sat.13Apr Westville 27 17 Jeppe
Sat.13Apr Glenwood 11 48 Monument
Sat.13Apr DHS 19 34 Northwood
Sat.13Apr Grey HS 18 24 Paul Roos
Sat.13Apr Selborne 08 17 Grey College
Sat.13Apr Queen’s 06 32 Dale FNB CC : On SuperSport
Sat.13Apr Marlow 17 18 Brandwag
Sat.13Apr Nico Malan 36 29 Langenhoven Gim
Sat.13Apr Stirling 07 47 Pearson
Sat.13Apr Daniel Pienaar 14 64 Framesby
Sat.13Apr Cambridge 19 36 Graeme
Sat.13Apr Hudson Park 57 07 Port Rex
Sat.13Apr AHS Kroonstad 10 53 Goudveld
Sat.13Apr Welkom Gim 93 20 Voortrekker (Beth)
Sat.13Apr Hentie Cilliers 17 52 Witteberg
Sat.13Apr Landboudal 26 33 Jim Fouche
Sat.13Apr Parktown 26 58 KES
Sat.13Apr Pretoria BH 15 20 Maritzburg College
Sat.13Apr HTS Middelburg 32 30 Nelspruit
Sat.13Apr Menlopark 44 30 Ben Vorster
Sat.13Apr Rondebosch 36 26 Boland Landbou
Sat.13Apr Paarl Gim 46 19 Affies PI : On SuperSport
Sat.13Apr Wynberg 06 07 Stellenberg
Sat.13Apr Bellville 20 48 Bishops
Sat.13Apr Durbanville 14 28 Oakdale
Sat.13Apr Brackenfell HJS Paarl 3rd XV
Sat.13Apr Tygerberg WP Dev
Sat.13Apr Worcester Gim 28 12 Punt
Sat.13Apr Hugenote 14 17 Hermanus
Sat.13Apr Primrose RFC 13 19 HTS Bellville
No Image

DigiTV has to up their game for Wildeklawer

8 Apr, 2019 Beet 19

For the first time in many years, SuperSport will not be live broadcasting a day of Wildeklawer rugby. DigiTV have been offered that opportunity to fill this void. The online streaming company will livestream both match days of 02 and 04 May 2019. However if the current Kingswood Jubilee Festival is anything to go by, then some serious work is needed to improve reliability.…

No Image

School Rugby 1st XV Team Lists for Saturday 06/04/2019

4 Apr, 2019 beet 60
No Image

Year 1 = uncertainty for school leavers

2 Apr, 2019 beet 4

Junior rugby (under-19 to under-21 levels) has had a bit of a facelift and now very few people in the industry are sure of what the right path will be for an aspiring rugby player once he leaves school.…

No Image

School Rugby fixtures & results – week ending 06 April 2019

2 Apr, 2019 beet 156

#REF!

DATE SCHOOL SCHOOL INFO BROADCAST
Mon.01Apr Diamantveld 43 23 Jim Fouche Wesgrow SSR
Sat.06Apr Hilton 21 12 St George’s (Zim) Kingswood 125th Fest
Sat.06Apr Lambs XV (UK) 24 27 Ithembelihle Kingswood 125th Fest
Sat.06Apr Graeme 27 21 Clifton Kingswood 125th Fest
Sat.06Apr Kingswood 23 15 Kearsney Kingswood 125th Fest
Sat.06Apr Middelburg 47 05 Zwartkop NWU-Pukke Prestige
Sat.06Apr Wesvalia Randburg NWU-Pukke Prestige
Sat.06Apr HTS Witbank 14 38 Noordheuwel NWU-Pukke Prestige
Sat.06Apr Potch Volkskool 29 10 Oosterlig NWU-Pukke Prestige
Sat.06Apr Hugenote (Springs) 14 28 Marais Viljoen NWU-Pukke Prestige
Sat.06Apr VS Heidelberg 15 20 Lichtenburg NWU-Pukke Prestige
Sat.06Apr Montana 53 26 Potch Gim NWU-Pukke Prestige
Sat.06Apr Die Anker 34 20 Jeugland NWU-Pukke Prestige
Sat.06Apr Transvalia 24 29 Waterkloof Virsekerbeker Cup
Sat.06Apr Florida 28 03 Brits
Sat.06Apr Centurion 36 19 Klerksdorp Wesgrow SSR
Sat.06Apr Leeuwenhof 25 22 Fochville NWU-Pukke 16 Semifinal
Sat.06Apr Pionier 33 26 Pretoria Noord NWU-Pukke 16 Semifinal
Sat.06Apr Westville 26 27 DHS
Sat.06Apr Glenwood 15 07 Maritzburg College
Sat.06Apr St Andrew’s 17 17 Grey HS
Sat.06Apr Pionier 33 26 Pretoria Noord Semi-final
Sat.06Apr Cambridge 03 26 Hudson Park
Sat.06Apr Humansdorp 07 17 Nico Malan
Sat.06Apr Stirling 06 44 Queen’s
Sat.06Apr Sutherland 10 57 St Alban’s
Sat.06Apr Framesby 53 13 Pearson
Sat.06Apr Grens 20 39 Selborne
Sat.06Apr Despatch 29 24 Daniel Pienaar
Sat.06Apr Dale 19 17 Marlow
Sat.06Apr Union 10 39 Muir
Sat.06Apr Grey College 81 08 HTS Middelburg
Sat.06Apr Witteberg 00 50 Welkom Gim
Sat.06Apr Hentie Cilliers 18 21 AHS Kroonstad
Sat.06Apr Jim Fouche 29 29 Louis Botha
Sat.06Apr St John’s 18 19 Jeppe
Sat.06Apr St Stithians 57 17 Parktown
Sat.06Apr St David’s 32 10 St Andrew’s School
Sat.06Apr EG Jansen 68 08 Kempton Park
Sat.06Apr Monument 30 08 Menlopark
Sat.06Apr Rustenburg 33 43 Garsfontein
Sat.06Apr Helpmekaar 17 52 Affies
Sat.06Apr KES 41 27 Pretoria BH
Sat.06Apr Frikkie Meyer 38 18 Oos-Moot
Sat.06Apr Boland Landbou 62 31 Wynberg
Sat.06Apr Rondebosch 07 31 Paul Roos
Sat.06Apr Stellenberg 31 10 Brackenfell
Sat.06Apr Bishops 10 31 Paarl Gim
Sat.06Apr Durbanville 33 24 SACS
Sat.06Apr HJS Paarl BH 34 26 Outeniqua
Sat.06Apr Oakdale 42 40 Drostdy
Sat.06Apr DF Malan 24 40 Parel Vallei
Sat.06Apr Bellville 21 15 Strand
Sat.06Apr Tygerberg 43 31 Milnerton
Sat.06Apr Swartland 28 13 Worcester Gim
Sat.06Apr Hugenote 30 15 Klein Nederberg
Sat.06Apr HTS Bellville 19 13 Kasselvlei
No Image

Kingswood 125th Festival – updated fixtures

28 Mar, 2019 beet 6
No Image

School Rugby fixtures & results – week ending 30 March 2019

25 Mar, 2019 beet 19
DATE SCHOOL SCHOOL INFO
Mon.25Mar Tygerberg 20 26 Pearson Wynberg Festival
Mon.25Mar KES 22 24 San Isidro (Arg) Wynberg Festival
Tue.26Mar Witteberg 28 14 HTS Middelburg 2nd XV Hansie Week
Tue.26Mar Hugenote (Springs) 24 19 John Vorster Hansie Week
Tue.26Mar Klerksdorp 19 07 HTS Witbank Hansie Week
Tue.26Mar Oos-Moot 21 14 Affies 2nd/3rd XV Hansie Week
Tue.26Mar Glenwood 32 17 McGlashan World Schools Fest
Tue.26Mar SA Invitation XV 29 76 World Schools XV World Schools Fest
Tue.26Mar SACS 43 24 Zambezi Steelers World Schools Fest
Tue.26Mar Monument 32 21 Hartpury World Schools Fest
Tue.26Mar Paarl Gim 50 24 Africa Pacific Dragons World Schools Fest
Wed.27Mar Affies 36 12 Italian All-Stars World Schools Fest
Wed.27Mar Boland Landbou 30 25 Napier BHS World Schools Fest
Wed.27Mar Hilton 43 00 USA Schools XV World Schools Fest
Wed.27Mar Grey College 73 26 Christchurch BHS World Schools Fest
Wed.27Mar Paul Roos 93 05 Southlands BHS World Schools Fest
Wed.27Mar Sarel Cilliers Pionier
Thu.28Mar Hugenote (Springs) 08 07 Hans Strijdom Hansie Week
Thu.28Mar Klerksdorp 22 07 Lydenburg Hansie Week
Thu.28Mar Oos-Moot 17 07 Witteberg Hansie Week
Fri.29Mar SA Invitation XV 33 30 Zambezi Steelers World Schools Fest
Fri.29Mar SACS 15 25 World Schools XV World Schools Fest
Fri.29Mar Glenwood 33 10 Africa Pacific Dragons World Schools Fest
Fri.29Mar Paarl Gim 41 12 Hartpury World Schools Fest
Fri.29Mar Monument 48 10 John McGlashan BHS World Schools Fest
Sat.30Mar Michaelhouse 33 25 St Alban’s @ Kings Park
Sat.30Mar Hugenote (Springs) Northcliff Hansie Week
Sat.30Mar Oos-Moot 15 14 Klerksdorp Hansie Week – Final
Sat.30Mar Boland Landbou 71 03 USA Schools XV World Schools Fest
Sat.30Mar Hilton 32 15 Italian All-Stars World Schools Fest
Sat.30Mar Grey College 54 00 Southlands BHS World Schools Fest
Sat.30Mar Affies 31 31 Christchurch BHS World Schools Fest
Sat.30Mar Paul Roos 62 07 Napier BHS World Schools Fest
Sat.30Mar St John’s 37 31 St David’s
Sat.30Mar St Stithians 34 32 St Benedict’s
No Image

World Schools Festival 2019 – only R106.00 to view on stream

22 Mar, 2019 beet 236

The World Schools Festival will be streamed across the planet after joining forces with OVO – the cutting edge Australian telecommunications company that puts the fans first.

The sign-up process is simple, and at a once-off cost of approximately R106.00 (9.99 Australian Dollars), viewers will have access to OVO’s entire sporting bouquet for a six-month period, including the 2019 World Schools Festival, as well as highlights of last year’s event. …

No Image

Oakdale Rugby 2019 – Team of the Tournament

21 Mar, 2019 beet 0
No Image

School Rugby fixtures & results – week ending 23 March 2019

17 Mar, 2019 beet 27
DATE SCHOOL SCHOOL INFO BROADCAST
Mon.18Mar Waterkloof 2nds 15 16 Durbanville 2nds Noord-Suid
Mon.18Mar EG Jansen 2nds 14 24 Stellenberg 2nds Noord-Suid
Mon.18Mar Helpmekaar 2nds 26 21 Boland Landbou 2nds Noord-Suid
Mon.18Mar Menlopark 2nds 10 40 Paarl Gim 2nds Noord-Suid
Mon.18Mar Monument 2nds 17 25 HJS Paarl BH 2nds Noord-Suid
Mon.18Mar Affies 2nds 55 15 Outeniqua 2nds Noord-Suid
Mon.18Mar Garsfontein 2nds 16 15 Grey Cherries Noord-Suid
Mon.18Mar Strand 17 47 Marais Viljoen North-South Fest
Mon.18Mar Daniel Pienaar 65 05 Transvalia North-South Fest
Mon.18Mar Nico Malan 10 37 Middelburg North-South Fest
Mon.18Mar Drostdy 26 12 Ben Vorster North-South Fest
Mon.18Mar Montagu 21 13 Landboudal Oakdale Festival On DigiTV
Mon.18Mar Brandwag 12 13 Diamantveld Oakdale Festival
Mon.18Mar Oakdale 00 10 San Isidro (Arg) Oakdale Festival
Mon.18Mar Ellisras 03 13 Robertson Oakdale Festival
Mon.18Mar Langenhoven Gim 22 39 Despatch Oakdale Festival
Mon.18Mar Hermanus 26 34 Potch Gim Oakdale Festival
Mon.18Mar Dinamika 03 33 Lichtenburg Oakdale Festival
Mon.18Mar Kempton Park 15 22 Duineveld Oakdale Festival
Mon.18Mar Agri XV 22 37 San Isidro B (Arg) Oakdale Festival
Mon.18Mar Brackenfell 08 26 Oosterlig Oakdale Festival
Mon.18Mar Overberg 21 21 Grens Oakdale Festival
Mon.18Mar Augsburg 00 33 Rockingham (Aus) Oakdale Festival
Mon.18Mar Hugenote 17 17 Zwartkop Oakdale Festival
Mon.18Mar Bellville 31 12 Alberton Oakdale Festival
Mon.18Mar Upington 12 40 Jeugland Oakdale Festival
Mon.18Mar HTS Middelburg 35 07 Voortrekker Oakdale Festival
Mon.18Mar Vredendal 24 05 Bredasdorp Oakdale Festival
Mon.18Mar Paarl Gim u16 Festival X X DAY 2 Streaming Paarl Gim u16 Fest
Mon.18Mar Bellville South 05 03 Victoria Park TSRF
Mon.18Mar Jan van Riebeeck 13 22 WP LSEN TSRF
Mon.18Mar Klein Nederburg 12 15 Ashton TSRF
Mon.18Mar Bridgton 07 17 Swartland TSRF
Mon.18Mar Weston 10 15 Porterville TSRF
Mon.18Mar Schoonspruit 25 20 Worcester Gim TSRF
Mon.18Mar Bosmansdam 07 31 Knysna TSRF
Mon.18Mar Melkbosstrand 07 38 Vanrhynsdorp TSRF
Mon.18Mar New Orleans 59 05 Alexander Road TSRF
Mon.18Mar Otto du Plessis 10 17 Cederberg Academy TSRF
Mon.18Mar Piketberg 22 12 Monument Park TSRF
Mon.18Mar Groenberg 08 13 Vredenburg TSRF
Mon.18Mar DF Malan X X Paarl Gym E TSRF
Mon.18Mar Dirkie Uys 08 05 Bergvliet TSRF
Mon.18Mar HTS Bellville 55 00 Paulus Joubert TSRF
Mon.18Mar Lutzville 20 28 President TSRF
Mon.18Mar De Kuilen 22 24 Langenhoven HS TSRF
Mon.18Mar JG Meiring 18 20 Namakwaland TSRF
Mon.18Mar Cambridge 20 19 Ithembelihle Union Festival
Mon.18Mar Rustenburg Ermelo USN R/W
Mon.18Mar Fichardtpark Hans Moore
Tue.19Mar Sutherland 33 24 Eye of the Tiger Glenwood Fest
Tue.19Mar Centurion Louis Botha Glenwood Fest
Tue.19Mar Merensky 07 31 Pionier Glenwood Fest
Tue.19Mar Wesvalia 34 31 Grey College 3rd XV Glenwood Fest
Tue.19Mar Piet Potgieter 05 20 Goudveld Glenwood Fest
Tue.19Mar Montana 10 31 Westville Glenwood Fest
Tue.19Mar KZN Development 00 34 Ben Viljoen Glenwood Fest
Tue.19Mar Waterkloof 63 15 Durbanville Noord-Suid
Tue.19Mar EG Jansen 32 45 Stellenberg Noord-Suid
Tue.19Mar Helpmekaar 64 17 Boland Landbou Noord-Suid
Tue.19Mar Menlopark 23 38 Paarl Gim Noord-Suid
Tue.19Mar Monument 31 35 HJS Paarl BH Noord-Suid
Tue.19Mar Affies 27 20 Outeniqua Noord-Suid
Tue.19Mar Garsfontein 30 53 Grey College Noord-Suid
Wed.20Mar Drostdy 45 19 Marais Viljoen North-South Fest
Wed.20Mar Strand 00 57 Ben Vorster North-South Fest
Wed.20Mar Daniel Pienaar 29 34 Middelburg North-South Fest
Wed.20Mar Nico Malan 24 00 Transvalia North-South Fest
Wed.20Mar Montagu 12 31 Rockingham (Aus) Oakdale Festival On DigiTV
Wed.20Mar Brandwag 29 27 HTS Middelburg Oakdale Festival
Wed.20Mar Potch Gim 31 24 Despatch Oakdale Festival
Wed.20Mar Duineveld 22 19 Lichtenburg Oakdale Festival
Wed.20Mar Oakdale 29 17 Diamantveld Oakdale Festival
Wed.20Mar Ellisras 19 12 Landboudal Oakdale Festival
Wed.20Mar Upington 17 34 Grens Oakdale Festival
Wed.20Mar Voortrekker (Beth) 40 22 Zwartkop Oakdale Festival
Wed.20Mar Langenhoven Gim 36 12 Dinamika Oakdale Festival
Wed.20Mar Hugenote 18 17 Kempton Park Oakdale Festival
Wed.20Mar Agri XV 22 05 Robertson Oakdale Festival
Wed.20Mar Hermanus 12 21 Jeugland Oakdale Festival
Wed.20Mar Augsburg 21 22 Bredasdorp Oakdale Festival
Wed.20Mar Alberton 26 07 Brackenfell Oakdale Festival
Wed.20Mar Bellville 61 00 Oosterlig Oakdale Festival
Wed.20Mar Vredendal 28 05 Overberg Oakdale Festival
Wed.20Mar Paarl Gim u16 Festival X X DAY 3 Streaming Paarl Gim u16 Fest
Wed.20Mar Sentraal 07 24 Pietersburg SCST
Wed.20Mar Langenhoven HS 19 20 Weston TSRF
Wed.20Mar Cederberg Academy 33 31 De Kuilen TSRF
Wed.20Mar Monument Park 14 24 Swartland TSRF
Wed.20Mar Worcester Gim 20 20 HTS Bellville TSRF
Wed.20Mar Schoonspruit 22 10 DF Malan TSRF
Wed.20Mar Alexander Road 43 00 Knysna TSRF
Wed.20Mar Vredenburg 30 26 Ashton TSRF
Wed.20Mar New Orleans 33 03 WP LSEN TSRF
Wed.20Mar Lutzville 14 12 Bergvliet TSRF
Wed.20Mar Melkbosstrand 00 59 Bellville South TSRF
Wed.20Mar Groenberg 17 24 Piketberg TSRF
Wed.20Mar Namaqualand 21 08 Jan van Riebeeck TSRF
Wed.20Mar JG Meiring 12 08 Vanrhynsdorp TSRF
Wed.20Mar Klein Nederburg 18 17 Porterville TSRF
Wed.20Mar President 45 24 Victoria Park TSRF
Wed.20Mar Dirkie Uys 32 11 Paulus Joubert TSRF
Wed.20Mar Jim Fouche Rustenburg USN R/W
Wed.20Mar Ermelo Pretoria Noord USN R/W
Wed.20Mar Galwegians 07 48 Bishops Ireland Tour
Thu.21Mar KZN Development 05 59 Grey College 3rd XV Glenwood Fest
Thu.21Mar Wesvalia 21 38 Westville Glenwood Fest
Thu.21Mar Sutherland 19 45 Ben Viljoen Glenwood Fest
Thu.21Mar Montana 31 05 Louis Botha Glenwood Fest
Thu.21Mar Piet Potgieter 22 34 Eye of the Tiger Glenwood Fest
Thu.21Mar Goudveld 12 15 Pionier Glenwood Fest
Thu.21Mar Centurion 37 07 Merensky Glenwood Fest
Thu.21Mar Hudson Park 24 14 St Benedict’s Grey PE Festival
Thu.21Mar St Alban’s 10 07 Graeme Grey PE Festival
Thu.21Mar DHS 10 54 Framesby Grey PE Festival
Thu.21Mar St Andrew’s 31 00 St John’s Grey PE Festival
Thu.21Mar Queen’s 46 24 St Stithians Grey PE Festival
Thu.21Mar Selborne 15 19 Jeppe Grey PE Festival
Thu.21Mar Grey HS 43 12 Northwood Grey PE Festival
Thu.21Mar Woodridge 07 24 St David’s Grey PE Festival
Thu.21Mar Stirling 05 24 Marlow Grey PE Festival
Thu.21Mar Dale 33 03 Muir Grey PE Festival
Thu.21Mar Grey Unicorns