No Image

School Rugby fixtures & results – week ending 14 April 2018

14 April, 2018 beet 429
DATE SCHOOL SCHOOL INFO BROADCAST
Mon.09Apr Transvalia 21 30 Drostdy North-South @ Middelburg
Mon.09Apr Marais Viljoen 24 50 Kearsney North-South @ Middelburg
Mon.09Apr Middelburg 40 03 Daniel Pienaar North-South @ Middelburg
Mon.09Apr Rondebosch 30 28 Napier BHS (NZ)
Wed.11Apr EG Jansen 20 10 Rustenburg Tuks Reeks
Wed.11Apr Kempton Park 07 40 Monument Tuks Reeks
Fri.13Apr CBC Monkstown 10 29 St Andrew’s
Sat.14Apr Centurion Frikkie Meyer PUK Series
Sat.14Apr Pionier 41 12 Pretoria Noord Puk16 Semifinal
Sat.14Apr Sentraal 21 36 Witteberg Sentrale Sports Reeks
Sat.14Apr Eldoraigne 25 52 EG Jansen Tuks Reeks
Sat.14Apr Rustenburg 56 29 Nelspruit Tuks Reeks
Sat.14Apr Garsfontein 74 03 Pietersburg Tuks Reeks
Sat.14Apr Monument 54 10 HTS Middelburg Tuks Reeks
Sat.14Apr Transvalia 38 00 Kempton Park Tuks Reeks
Sat.14Apr Oos-Moot 50 52 Ben Vorster Virsekerbeker Div1 Shield/PUK PUK Series
Sat.14Apr Maritzburg College 15 14 Pretoria BH
Sat.14Apr Northwood 27 50 DHS
Sat.14Apr Westville 07 47 Glenwood
Sat.14Apr Brandwag 26 33 Marlow
Sat.14Apr Daniel Pienaar 12 72 Grey HS
Sat.14Apr Humansdorp 11 52 Nico Malan
Sat.14Apr Selborne 73 00 Grens
Sat.14Apr Hudson Park 19 12 Cambridge
Sat.14Apr Queen’s 43 22 Stirling
Sat.14Apr Muir 15 35 Union
Sat.14Apr Pearson 17 36 Framesby
Sat.14Apr Grey College 60 15 Waterkloof
Sat.14Apr Upington Noord-Kaap
Sat.14Apr Welkom Gim 58 05 Wilgerivier
Sat.14Apr AHS Kroonstad 26 33 Voortrekker (Beth)
Sat.14Apr Hentie Cilliers 00 23 Goudveld
Sat.14Apr St Benedict’s 13 14 Parktown
Sat.14Apr Affies 21 41 Paarl Gim
Sat.14Apr KES 21 24 Jeppe
Sat.14Apr Wonderboom 31 17 Klerksdorp
Sat.14Apr Lichtenburg 43 15 Noordheuwel
Sat.14Apr Boland Landbou 68 24 Brackenfell
Sat.14Apr De Kuilen 23 32 Kasselsvlei
Sat.14Apr Durbanville 52 06 DF Malan
Sat.14Apr Drostdy 34 37 Oakdale
Sat.14Apr Outeniqua 10 21 HJS Paarl BH
Sat.14Apr Paul Roos 70 21 SACS
Sat.14Apr Rondebosch 19 31 Wynberg
Sat.14Apr Strand 00 76 Stellenberg
Sat.14Apr Tygerberg 07 47 Bellville
Sat.14Apr Worcester Gim 47 24 Swartland
No Image

Wildeklawer 2018 – fixtures

10 April, 2018 beet 413

Question: The reason for Friday matches this year?

Answer from Wildeklawer:
Griquas is Playing an Supersport Challenge Provincial game on the Saturday, that takes up 2 hours of our time. Secondly we want to promote the opening ceremony as it is our 10th celebration, and thirdly we are playing the NC Development u/19 final on the Saturday on the A field.

No Image

Thumbsuck Top 30 for 07 April 2018

8 April, 2018 beet 220

I know it’s early days but what’s your thumbsuck looking like based on the results so far in 2018?
Based on their Easter Monday results I see opportunity to introduce DHS and Grey High while Saints’ come from behind win against St John’s earns them a place in the guestimate.

RANK SCHOOL 01 Apr 2018
1 Grey College 4
2 Paarl Gim 5
3 Paul Roos 1
4 Glenwood 3
5 HJS Paarl BH 2
6 Monument 7
7 Transvalia 8
8 Garsfontein 9
9 Affies 6
10 Drostdy 10
11 Boland Landbou 11
12 Bishops 12
13 Rondebosch 21
14 SACS 13
15 Wynberg 15
16 Oakdale 14
17 Hilton 16
18 Helpmekaar 17
19 Jeppe 18
20 KES 19
21 Menlopark 20
22 EG Jansen 22
23 St Andrew’s 23
24 Outeniqua 27
25 DHS
26 Welkom Gim 24
27 Selborne 25
28 Grey HS
29 Nelspruit 26
30 St Stithians
St John’s 28
Rustenburg 29
Brandwag 30
No Image

Festival 2018 – analysis

5 April, 2018 beet 0
FESTIVAL MATCHES PLAYED TOTAL POINT DIFF AVG POINT DIFF CLOSE MATCHES (<10pts)
1 Kearsney 18 241 13.39 9 – (50%)
2 TSRF 49 767 15.65 18 – (37%)
3 Oakdale 47 807 17.17 22 – (47%)
4 Noord-Suid 10 177 17.70 3 – (30%)
5 KES 18 362 20.11 7 – (39%)
6 St Stithians 18 368 20.44 6 – (33%)
7 St John’s 18 442 24.56 6 – (33%)
8 World Schools 20 758 37.90 3 – (15%)
Grand Total 198 3922 19.81 74 – (37%)
No Image

Oakdale Rugby Week Team of the Festival 2018

3 April, 2018 beet 0
No Image

School Rugby fixtures & results – week ending 07 April 2018

3 April, 2018 beet 4
DATE SCHOOL SCHOOL INFO BROADCAST
Tue.03Apr Glasgow Ac (Sco) X X St Andrew’s Cancelled – weather
Tue.03Apr Glenwood Inv 00 15 Centurion Glenwood Festival
Tue.03Apr Jim Fouche 10 07 Montana Glenwood Festival
Tue.03Apr Louis Botha 56 03 Trinityhouse Glenwood Festival
Tue.03Apr Midstream 22 36 Goudveld Glenwood Festival
Tue.03Apr Ligbron 15 13 Grey College Inv Glenwood Festival
Tue.03Apr DF Malan 29 28 Potch Volkskool Glenwood Festival
Tue.03Apr Pionier 24 07 Hugenote (Springs) Hansieweek
Tue.03Apr Witteberg 33 27 Port Natal Hansieweek
Tue.03Apr Oos-Moot 28 13 Piet Potgieter Hansieweek
Tue.03Apr Nico Malan 88 00 Bergsig SCST Fest
Tue.03Apr Wonderboom 00 41 Pauk Roos 2nd XV SCST Fest
Tue.03Apr Boland Landbou 59 26 Napier BHS (NZ) World Schools Festival
Tue.03Apr Outeniqua 91 00 St Ignatius (USA) World Schools Festival
Tue.03Apr Oakdale 67 07 Namibia XV  World Schools Festival
Tue.03Apr Monument 48 14 Cavaliers Rugby (AUS) World Schools Festival
Wed.04Apr Glenwood 53 00 Italian All Stars World Schools Festival
Wed.04Apr Paarl Gim 84 07 Rhino Rugby (USA) World Schools Festival
Wed.04Apr Hilton 35 24 AP Dragons (Pacific Islands) World Schools Festival
Wed.04Apr Affies 15 26 Hartpury College (UK) World Schools Festival
Wed.04Apr HJS Paarl BH 10 19 Jaquares (ARG) World Schools Festival
Wed.04Apr Grey College 66 28 Christchurch BHS (NZ)  World Schools Festival
Thu.05Apr Glenwood Inv 00 34 Montana Glenwood Festival
Thu.05Apr Jim Fouche 31 43 Ligbron Glenwood Festival
Thu.05Apr Louis Botha 15 24 Goudveld Glenwood Festival
Thu.05Apr Midstream 07 13 Potch Volkskool Glenwood Festival
Thu.05Apr DF Malan 19 10 Trinityhouse Glenwood Festival
Thu.05Apr Grey College Inv 14 21 Centurion Glenwood Festival
Thu.05Apr Witteberg 17 09 Pionier Hansieweek
Thu.05Apr Oos-Moot 17 12 Lydenburg Hansieweek
Thu.05Apr Hugenote (Springs) 21 27 John Vorster Hansieweek
Thu.05Apr Transvalia 57 12 Kearsney North-South @ Middelburg
Thu.05Apr Marais Viljoen 27 12 Daniel Pienaar North-South @ Middelburg
Thu.05Apr Middelburg 19 36 Drostdy North-South @ Middelburg
Thu.05Apr Wonderboom 24 26 Sentraal SCST Fest
Fri.06Apr Oakdale 67 19 St Ignatius (USA) World Schools Festival
Fri.06Apr Glenwood 53 07 Namibia XV  World Schools Festival
Fri.06Apr Outeniqua 47 13 Italian All Stars World Schools Festival
Fri.06Apr Monument 42 37 Napier BHS (NZ) World Schools Festival
Fri.06Apr Boland Landbou 67 00 Cavaliers Rugby (AUS) World Schools Festival
Sat.07Apr Glenwood Inv Trinityhouse Glenwood Festival
Sat.07Apr Jim Fouche 37 29 Centurion Glenwood Festival
Sat.07Apr Louis Botha 17 44 Montana Glenwood Festival
Sat.07Apr Midstream 31 43 Ligbron Glenwood Festival
Sat.07Apr DF Malan 22 22 Goudveld Glenwood Festival
Sat.07Apr Grey College Inv 24 20 Potch Volkskool Glenwood Festival
Sat.07Apr Pionier 14 28 Paul Potgieter Hansieweek
Sat.07Apr Hugenote (Springs) 33 10 Northcliff Hansieweek
Sat.07Apr Oos-Moot 28 26 Witteberg Hansieweek Final
Sat.07Apr Middelburg 17 36 Kearsney North-South @ Middelburg
Sat.07Apr Transvalia 106 05 Daniel Pienaar North-South @ Middelburg
Sat.07Apr Marais Viljoen 14 59 Drostdy North-South @ Middelburg
Sat.07Apr Nico Malan 21 14 Brandwag (Benoni) SCST Fest
Sat.07Apr Wonderboom 09 38 Nico Malan SCST Fest
Sat.07Apr Hilton 78 19 Rhino Rugby (USA) World Schools Festival
Sat.07Apr Paarl Gim 38 36 Jaquares (ARG) World Schools Festival
Sat.07Apr Grey College 60 00 Hartpury College (UK) World Schools Festival
Sat.07Apr Affies 17 05 AP Dragons (Pacific Islands) World Schools Festival
Sat.07Apr HJS Paarl BH 25 07 Christchurch BHS (NZ) World Schools Festival
Sat.07Apr St John’s 38 41 St Stithians
Sat.07Apr St Benedict’s 14 34 St Alban’s