Virsekerbeker Plate 2019 – fixtures & log – Vossies clock up the miles to make their mark

Vossies close in on 10 000km – if one includes trials and trial/warm-up matches, 1st XV log leading Ben Vorster’s top achieving players are well on their way to completing 10 000 km on the road per player for the 2019 season!

23 Comments

 1. @valkie
  Watter goeie geleentheid vir nellies? Die jaar wat julle Plaat afdeling toe skuif kry julle Ben Voster en Rustenburg om na julle te reis.
  Gaan warm rugby wees!!!!

  ReplyReply
 2. @Rooibul: Ek hoor jou. Ek het probeer om volgende jaar se skedule te bepaal so op my eie.

  Sover speel ons 9 wedstryde waarvan slegs 3 tuis is. 6 April teen Waterkloof daar; 13 April teen julle daar. Dis vriendskaplike wedstryde.

  Dan ry ons ook vir Eldoraigne, Marais Viljoen, Montana en Zwartkops. Mei se wedstryde is die bogenoemde eerste drie.

  Ons ouers word afgeskeep want nie almal kan 3 keer in een maand op ry Hoëveld toe nie.

  ReplyReply
 3. @Valkie: Daar sal seker nog tuiswedstryde vir julle wees as die volledige rooster uitkom. Ek sien julle het hierdie jaar vyf tuiswedstryde gehad. Grey College het verbasend genoeg net drie gehad, maar hulle het ook net 13 wedstryde gespeel, waarvan 10 dus weg. Hulle moes twee keer Paarl toe reis, twee keer Pretoria toe en een keer Durban toe.

  ReplyReply
 4. @Valkie: Daar is 6 weke beskikbaar voor Virseker begin waarin vriendskaplike wedstryde gereël kan word, en dalk is dit nog nie te laat om saam met BV, Oos-Moot, Centurion, Klerksdorp en Frikkie Meyer in die PUK-reeks te speel nie.

  ReplyReply
 5. @beet: you seem to put the u14B team’s log up here, as opposed to the 1st teams in the cup and shield division?

  ReplyReply
 6. I can’t take credit for the format/layout but whoever came up with it gets an A+ in my books. Really good.

  ReplyReply
 7. Ja, shame….the normal weekly.routine for all the Vossie teams is getting on the bus at 1 or 2 am , drive through the night 500 km ,and start playing…..for a normal league fixture.
  Then the last few weeks all the U16’s and 1sr team players involved in provincial trials or games, think this Tuesday LimpopoBlue Bulls play against Leopards at Rustenburg…another 1000 km round trip in middle of week, last week against Valke etc etc

  Add the Noord- Suid fest at Uitenhage (almost 3000 km) round trip , KES fest, Loftus day and various friendly’s against Gauteng schools….and I think they clock probably closer to 15 000 clicks per player in.season
  No wonder our u14’s never win, they still fast asleep when play starts. :wink:

  Not many schools whose league opponents is on average 450 km away.
  Closest opponents this year about 300 km away , thanx to Nelspruits relegation….rest all between 400 and 1500km away.,

  At least Cravenweek is at Grey this year, under a 1000 clicks away, one year it was almost a 4000 km round trip to Stellenbosch

  I know Grey, Glenwood, Winelands schools, Affies etc also clocks many a mile….but I heard some of their teams fly!

  The Wineland and KZN schools at least have plenty of local derbies, that cuts down on traveling .
  I pity the poor parents who try to attend all the games :-D

  Think round about @Tzavosky’s day when he had a son at school, they also toured Argentina…

  Think in 2008 they won Beeld for Large schools, final against Helpies in Jhb
  Can’t remember the schools in playoffs, but I knew they had to play 5 away games on trot to clinch title, Limpopo finals, then 1st playoff round, quarters and semifinals, final

  Tzavosky should know the teams, but it would typically be Ermelo in Ermelo, Transvalia in Vanderbil, , maybe Klerksdorp or Potch Gim , and final against Helpies
  1st team to ever won 4 knockouts away in row to clinch Beeld trophy, and the we’re all 1000 km round trips
  More remarkable, the U14 and u15 team also made final…..u14 lost against Helpies, U15 won against Potch Volkies, Pietersburg won U16 against Roodepoort and obviously Bv first team won against Helpies

  I was there , and if memory serves, I saw the bus pull up at Helpies about 5 minutes before U14 final began, due to traffic holdup, so poor u14s almost had to run straight on field from bus :-D
  Miskien oordryf ek bietjie, maar dit is soos ek dit onthou :mrgreen:
  Anyway, kudos to the players and parents of BV…..and so many other rural schools , for loving the game so much, that all that travel doesn’t deter them.

  Same with the big city schools that play derbies across the country, as long as they don’t fly :mrgreen: :mrgreen:

  ReplyReply
 8. @Vyfster: By the mid 00’s BV used to tour Argentina every other year. The boys loved it, but it was very expensive. I love Namibia and I kept wondering why they didn’t rather go there.

  In 2008 my son was in Gr11 and was selected to go on tour, again to Arg. Of course, I intended to join the touring party, finances permitting. Coincidentally I bumped into the chairman of the rugby committee soon after the touring party was announced and I mentioned how much I looked forward to the tour. He mentioned to me that there were serious concerns about the cost involved.

  It was exactly the gap I needed to suggest Namibia, which was agreed upon at a subsequent parents’ meeting. Initially some of the boys were rather upset about missing Argentina, but after pointing out to them that it was R8 000 vs R20 000 per boy, they excepted the change.

  The Namibia tour turned out exactly like what I expected – the boys enjoyed every minute on and off the field – the opposition was decent and there were lots of things to enjoy off the field. Bonus was I could take my whole family with.

  2008 Beeld, I seem to remember that they played the semifinal at home vs Standerton. It was meant to be played on the Saturday, but S/ton requested to play the Friday before. So the kick off was at 14:00 on a typical hot and humid Lowveld spring day, with S/ton wearing their black jerseys. That combination alone killed them, despite having had Gary van Aswegen at flyhalf.

  Who will ever forget the try that Slang Sibanda scored just before halftime against Helpies in the final, it was a thing of beauty. Slang was by far the most talented rugby player that I’ve witnessed playing for BV, pity his career went off the tracks post school.

  ReplyReply
 9. As ek dinge so kyk gly Nelspruit die einde van hierdie jaar nog ń liga af. Wat ń goeie vooruitsig!

  ReplyReply
 10. @Valkie: Dis onaanvaarbaar wat besig is on daar te gebeur.Punt.Alhoewel dit 3 Jaar terug deur jou voorspel is, maar wat weet beterwetige ouers…

  ReplyReply
 11. @Grizzly: Ek is deur NHS eenkant toe geskuif oor my beterwetige opinies. Verlede jaar is dringende vergaderings gehou met die hoof en beheerliggaam om die agteruitgang te bespreek en tot vandag het dit tot niks gelei nie. Daar is ook seuns wat 1ste span potensiaal het vir ń paar jaar maar 3de of 4de span of selfs klubrugby gaan jol het.

  ReplyReply
 12. @Valkie: Wat my floor is die spoed waarteen dinge daar gebeur terwyl almal weet dit vat n tydperk,n paar jaar om dinge om te draai.

  Ek glo as ek tussen die lyne lees dat Kloof bv besig is om dinge om te draai oor hulle nuwe hoof.Jy kan my wat Probeer se maar as dinge Suid gaan by n instelling soos Nelspruit hoef jy nie verder as een persoon te soek Nie ..

  ReplyReply
 13. @tzavosky: om te dink dat in my dae ons so ver as Naboomspruit getoer het :-D
  Matriekjaar het ons Eiland toe “getoer” vir oefenkamp, std 9 darem verafgelee, eksotiese Ermelo vir Clover rugbyweek : :mrgreen:
  Dink helfte van ons span sou nie eers gewen het waar Argentine is nie, was dit nie vir Hugo Porta se dade op rugbyveld teen Bokke, asook Maradona op sokkerveld…lol

  Jy is seker reg met semi daardie jaar, ek het finaal gaan kyk omdat ek net 100 km weg was
  Maar soos jy, sal ek nooit Slang se drie vergeet nie…..a thing of beauty, vergelykbaar met enige individuele drie ooit gedruk…pure poetry in motion!

  ReplyReply
 14. @Smallies: duidelik het ons te vroeg skool toe gegaan :-D
  Aan die ander kant, het ons dit geweldig geniet…eintlik lekker om saam met klomp vreemde skole in koshuis te bly, en teen mekaar te speel en interact
  En ons ouers se finansies is darem nie knou toegedien nie :lol:

  Enigste probleem, vandat ek Gabriela Sabatini sien tennis speel het, klink Argentine na lekker opsie…..mits daar meer van haar soort daar rondloop

  ReplyReply
 15. @Grizzly: My laaste opmerking oor die situasie: HTS Middelburg was vir ń oomblik in dieselfde situasie verlede jaar en ń jaar of wat voor dit. Kyk hoe vaar hulle onderouderdom spanne vanjaar, dan moet iemand vir my verduidelik wat hulle anders gedoen het? Ek kan jou sê, maar by NHS gaan ons eerder af teen die krans af as om te werf. Dis tog al waaroor dit gaan.

  ReplyReply
 16. @Rooibul: Ek sien julle rugbydirekteur, Gert Lindeque….het aansoek gedoen en is aangestel as h/s Standerton se adjunkhoof.

  Gister is aangekondig dat hy nie meer pos gaan vat nie en by HTSM gaan bly…
  Would have loved to be a fly against the wall during that negotiations :mrgreen:
  Think it’s safe to say that he is smiling all the way to the bank, HTSM counterproposal must have been very enticing…lol.

  Well played mr Lindeque.. :mrgreen: ..care to share any inside information?

  ReplyReply
 17. @Valkie: dink dit is waarskynlik verskil tussen HTSM en Nellies tans….julle spanne is wragtie nie swakker as hulle nie, maar hulle is bereid om ernstige geld uit te haal
  Julle sal wel gou regkom, selfs vanjaar…
  2 tuiswedstryde , waar julle selfde verloor, julle 1stes kan nog play offs haal…maar om terug in beker te kom sal julle meer HTSM se benadering moet volg en op langtermyn moet volhou.

  ReplyReply
 18. @Valkie: ongelukkig sal sekere onderwysers altyd van beter weet omdat hulle KAN. Dit is hulle REG. Dit is ook hulle reg om sekere kinders te bevoordeel, gewoonlik ten koste van ander. Jou beursie moet net dik genoeg wees om die mening te smee of te verander. Geld dikteer tog deesdae of hoe? Nie my waardes nie, maar lyk my dit is wat dit is.

  ReplyReply

Leave a Reply