No Image

School Rugby fixtures & results – week ending 25 May 2019

20 May, 2019 beet 6
No Image

School Rugby fixtures & results – week ending 18 May 2019

18 May, 2019 beet 334

#VALUE!

DATE SCHOOL SCHOOL INFO BROADCAST
Wed.15May Templeton Marlow
Wed.15May Grey HS 73 12 Graeme
Sat.18May HTS Middelburg 55 21 Transvalia Virsekerbeker Cup
Sat.18May EG Jansen 33 48 Helpmekaar Virsekerbeker Cup
Sat.18May Waterkloof 21 55 Menlopark Virsekerbeker Cup
Sat.18May Garsfontein 29 32 Monument Virsekerbeker Cup
Sat.18May Marais Viljoen 28 33 Nelspruit Virsekerbeker Plate
Sat.18May Eldoraigne 36 12 Zwartkop Virsekerbeker Plate
Sat.18May Kempton Park 50 31 Ben Vorster Virsekerbeker Plate
Sat.18May Jeugland 26 48 Lichtenburg Virsekerbeker Shield
Sat.18May Oos-Moot 32 46 Middelburg Virsekerbeker Shield
Sat.18May Hugenote (Springs) 38 38 Centurion Virsekerbeker Shield
Sat.18May Heidelburg VS 25 25 Florida Virsekerbeker Shield
Sat.18May Pietersburg 51 00 Piet Potgieter
Sat.18May Sentraal 57 18 Landboudal Vrystaat Liga
Sat.18May Goudveld Jim Fouche Wesgrow SSR
Sat.18May Clifton 12 30 St Charles
Sat.18May Kearsney 15 52 Glenwood
Sat.18May Northwood 20 13 Michaelhouse
Sat.18May Westville 22 25 Hilton
Sat.18May DHS KZN Development
Sat.18May Kingswood 40 03 Port Rex
Sat.18May Grens Dale
Sat.18May Queen’s 20 29 Hudson Park
Sat.18May St Andrew’s 93 00 Cambridge
Sat.18May Muir X X Andrew Rabie
Sat.18May Grey College 50 28 Affies FNB CC : On SuperSport
Fri.17May Diamantveld 53 36 Voortrekker (Beth)
Sat.18May Duineveld 33 26 Noord-Kaap
Sat.18May St John’s 28 28 KES
Sat.18May Parktown St David’s
Sat.18May St Alban’s 03 43 Pretoria BH
Sat.18May Jeppe 54 49 St Stithians
Sat.18May Outeniqua 23 17 Oakdale
Sat.18May Paul Roos 15 42 Paarl Gim PI : On SuperSport
Sat.18May Wynberg 40 60 Bishops
Sat.18May Rondebosch 27 08 SACS
Sat.18May Brackenfell 22 19 Milnerton
Sat.18May Tygerberg 22 24 DF Malan
Sat.18May Strand 19 03 Parel Vallei
Sat.18May Hermanus 35 22 Worcester Gim
Sat.18May Robertson 34 22 Swartland
Sat.18May Monument Park 20 24 HTS Bellville
Sat.18May AHS Kroonstad 26 17 Witteberg
No Image

SWD Craven Week, Academy Week & Grant Khomo Week 2019

14 May, 2019 beet 7
No Image

Schoolboy Rugby 1st XV team lists for 11/05/2019

10 May, 2019 beet 2
No Image

Grey College vs HJS Paarl Boys’ High

9 May, 2019 beet 177
Year Venue Played Grey Wins HJS Wins Draws Home win% Away win%
2014 Paarl 27 12 15 0 55.56% 44.44%
2015 Bloem 27 14 11 2 51.85% 40.74%
2016 Paarl 26 6 20 0 76.92% 23.08%
2017 Bloem 27 16 10 1 59.26% 37.04%
2018 Paarl 28 14 14 0 50.00% 50.00%
2018 Bloem 27 18 8 1 66.67% 29.63%
TOTAL 162 80 78 4 97 61
Overall Win% 49.38% 48.15% 2.47% 59.88% 37.65%
No Image

School Rugby fixtures & results – week ending 11 May 2019

8 May, 2019 beet 124

#VALUE!

DATE SCHOOL SCHOOL INFO BROADCAST
Sun.05May Paul Roos 52 05 St Peter’s (NZ) SANIX FINAL
Wed.08May Pionier 38 03 Vryheid Landbou
Sat.11May Transvalia 07 36 Helpmekaar Virsekerbeker Cup
Sat.11May Noordheuwel 21 38 Menlopark Virsekerbeker Cup
Sat.11May Garsfontein 44 27 HTS Middelburg Virsekerbeker Cup
Sat.11May Waterkloof 28 21 Monument Virsekerbeker Cup
Sat.11May Zwartkop 28 35 Marais Viljoen Virsekerbeker Plate
Sat.11May Ben Vorster 30 25 Eldoraigne Virsekerbeker Plate
Sat.11May Montana 33 14 Rustenburg Virsekerbeker Plate
Sat.11May Nelspruit 21 14 Kempton Park Virsekerbeker Plate
Sat.11May Florida 17 31 Centurion Virsekerbeker Shield
Sat.11May Middelburg 28 24 Lichtenburg Virsekerbeker Shield
Sat.11May Hugenote (Springs) 42 28 Oos-Moot Virsekerbeker Shield
Sat.11May Heidelburg VS 42 28 Jeugland Virsekerbeker Shield
Sat.11May Pietersburg 65 28 Hans Strijdom
Sat.11May Jim Fouche 22 49 Sentraal
Sat.11May Michaelhouse 20 23 Kearsney
Sat.11May Hilton 42 27 Pretoria BH FNB CC : On SuperSport
Sat.11May St Charles 12 38 Glenwood
Sat.11May Maritzburg College 34 24 DHS
Sat.11May Northwood 54 00 Parktown
Sat.11May Grey HS 74 08 Queen’s
Sat.11May Kingswood 61 13 Daniel Pienaar
Sat.11May Dale 17 33 Selborne
Sat.11May Pearson 31 08 Hudson Park
Sat.11May Marlow 59 26 Nico Malan
Sat.11May Graeme 19 48 St Andrew’s
Sat.11May Grens 25 17 Cambridge
Sat.11May Brandwag 45 29 Muir
Sat.11May Grey College 43 24 HJS Paarl BH PI : On SuperSport
Sat.11May St Andrew’s School 12 62 St John’s
Sat.11May Voortrekker (Beth) 50 25 AHS Kroonstad
Sat.11May Welkom Gim 52 15 Hentie Cilliers
Sat.11May Noord-Kaap 14 32 Diamantveld
Sat.11May Landboudal 41 33 Fichardtpark
Sat.11May St Alban’s 31 15 Clifton
Sat.11May St Stithians 31 54 KES
Sat.11May St Benedict’s 40 21 Sutherland
Sat.11May Affies 31 35 Westville
Sat.11May Jeppe 57 03 St David’s
Sat.11May Rondebosch 73 11 Parel Vallei
Sat.11May SACS 33 15 Brackenfell
Sat.11May Boland Landbou 19 53 Bishops
Sat.11May Outeniqua 71 07 Hugenote
Sat.11May Drostdy 29 35 Framesby
Sat.11May DF Malan WP Dev
Sat.11May Tygerberg 14 62 Durbanville
Sat.11May De Kuilen 05 29 Swartland
Sat.11May Worcester Gim 25 31 Bellville
Sat.11May Strand WP Dev
Sat.11May Hottentots-Holland 34 19 HTS Bellville
No Image

South Africa u20 for the World Rugby u20 Championship

7 May, 2019 beet 43

Head coach Chean Roux has effectively made seven changes to his Baby Bok squad ahead of the World Rugby Under-20 Championship 2019. Three players Dian Bleuler, Vaughen Isaacs and Angelo Davids (SA Sevens) have not played a part in the warm-up matches. Four players Elrigh Louw, David Coetzer, Mnombo Zwelindaba and David Kriel, are back in after not touring England and Wales.…

No Image

Wildeklawer 2019 – identifying the standouts

2 May, 2019 Beet 55

Share with us who you think is playing well at Wildeklawer 2019.…

No Image

Wildeklawer 2019 – all matches to be streamed

1 May, 2019 beet 126

The 11th Wildeklawer and 8th at Diamandveld takes place on 02 and 04 May 2019 and once again offers some outstanding and much anticipated match-ups.

Framesby and Paul Roos are trading places. Rejoining Wildeklawer are Framesby, South Africa’s SANIX representatives for the last two seasons. They step into the vacancy created by Paul Roos’ decision to accept the invitation to participate at the SANIX in Japan in 2019.

In a change SuperSport will not be broadcasting one of the match days as have done in the past. All matches will be streamed by DigiTV.

No Image

School Rugby fixtures & results – week ending 04 May 2019

30 Apr, 2019 Beet 223

#VALUE!

DATE SCHOOL SCHOOL INFO BROADCAST
Sun.28Apr Paul Roos 49 07 Kyota Kogakuin (Japan) SANIX
Mon.29Apr Paul Roos 34 13 Toin Gakuen SANIX
Wed.01May Noordheuwel 22 03 Wesvalia NWU-Pukke Prestige Main Final
Wed.01May Middelburg 26 19 Jeugland NWU-Pukke Prestige 3rd/4th
Wed.01May Heidelburg VS 14 33 Lichtenburg NWU-Pukke Prestige 5th/6th
Wed.01May Potch Gim 12 10 Potch Volkskool NWU-Pukke Prestige 7th/8th
Wed.01May Marais Viljoen 17 20 Montana NWU-Pukke Prestige 9th/10th
Wed.01May Hugenote (Springs) 39 07 Die Anker NWU-Pukke Prestige 11th/12th
Wed.01May Zwartkop Randburg NWU-Pukke Prestige 13th/14th
Wed.01May HTS Witbank Oosterlig NWU-Pukke Prestige 15th/16th
Wed.01May Paul Roos 54 05 Enisei-STM (Rus) SANIX
Wed.01May Diamantveld 19 22 Stellenberg Wildeklawer On DigiTV
Thu.02May Framesby 29 21 Menlopark Wildeklawer On DigiTV
Thu.02May Welkom Gim 20 39 Waterkloof Wildeklawer On DigiTV
Thu.02May Oakdale 14 31 Garsfontein Wildeklawer On DigiTV
Thu.02May Transvalia 07 73 Paarl Gim Wildeklawer On DigiTV
Thu.02May Monument 42 33 Boland Landbou Wildeklawer On DigiTV
Thu.02May Grey College 64 07 Outeniqua Wildeklawer On DigiTV
Thu.02May HJS Paarl BH 55 07 Glenwood Wildeklawer On DigiTV
Thu.02May Affies 38 22 Drostdy Wildeklawer On DigiTV
Thu.02May Noord-Kaap 34 33 Helpmekaar Wildeklawer On DigiTV
Sat.04May Tygerberg 50 24 Strand
Sat.04May Hugenote 32 18 Worcester Gim
Sat.04May Swartland 24 26 Charlie Hofmeyr
Sat.04May DF Malan 00 81 Durbanville
Thu.02May Paul Roos 75 00 Exeter (Eng) SANIX QF
Sat.04May Paul Roos 41 21 Waverley (Aus) SANIX SF
Sat.04May HTS Middelburg 35 21 Noordheuwel Virsekerbeker Cup
Sat.04May Eldoraigne 34 15 Nelspruit Virsekerbeker Plate
Sat.04May Ben Vorster 42 43 Montana Virsekerbeker Plate
Sat.04May Zwartkop 31 28 Kempton Park Virsekerbeker Plate
Sat.04May Centurion Heidelburg VS Virsekerbeker Shield
Sat.04May Hugenote (Springs) Lichtenburg Virsekerbeker Shield
Sat.04May Boland Landbou 59 15 Transvalia Wildeklawer On DigiTV
Sat.04May Monument 28 20 Drostdy Wildeklawer On DigiTV
Sat.04May Framesby 18 17 Helpmekaar Wildeklawer On DigiTV
Sat.04May Welkom Gim 26 43 Stellenberg Wildeklawer On DigiTV
Sat.04May Menlopark 32 10 Oakdale Wildeklawer On DigiTV
Sat.04May Garsfontein 39 24 Glenwood Wildeklawer On DigiTV
Sat.04May HJS Paarl BH 39 12 Affies Wildeklawer On DigiTV
Sat.04May Grey College 47 03 Paarl Gim Wildeklawer On DigiTV
Sat.04May Noord-Kaap 07 50 Outeniqua Wildeklawer On DigiTV
Sat.04May Diamantveld 05 38 Waterkloof Wildeklawer On DigiTV
Sat.04May Clifton 20 56 Pionier
Sat.04May Kearsney 12 14 Maritzburg College
Sat.04May Hilton X X St Charles
Sat.04May Michaelhouse 57 10 DHS
Sat.04May Northwood 19 15 Westville
Sat.04May Dale 25 28 Grey HS
Sat.04May Hudson Park 27 17 Kingswood
Sat.04May Port Rex 05 34 Queen’s
Sat.04May Nico Malan 26 48 Despatch
Sat.04May Marlow 59 14 Grens
Sat.04May Brandwag 48 13 Daniel Pienaar
Sat.04May Gill X X Muir
Sat.04May Witteberg 16 24 Voortrekker (Beth)
Sat.04May Goudveld Hentie Cilliers
Sat.04May Fichardtpark Louis Botha
Sat.04May Parktown 14 52 Pretoria BH
Sat.04May Jeppe 31 49 KES
Sat.04May SACS 21 39 Bishops
Sat.04May Wynberg 17 28 Rondebosch
Sat.04May Brackenfell 14 26 Bellville
Sat.04May HTS Bellville 36 00 Excelsior SS